Kosmetická značka Dove realizovala celosvětový průzkum Zrcadla, který zmapoval vztah žen ke svému vlastnímu odrazu v zrcadle. Na základě těchto výsledků se značka rozhodla zjistit, jak jsou na tom ve srovnání se světem také české ženy. Překvapivým zjištěním bylo, že stejně jako ve světě, pouze 10 procent Češek je se svým odrazem spokojeno a cítí se být krásnými. Zajímavé také je, že české ženy stráví před zrcadlem oproti zbytku světa skoro o polovinu méně času. Jsou však vynalézavější v tom, kde všude si svůj odraz prohlížejí.

češky

Průzkum ukázal, že Češky nejsou s komplikovaným vztahem k zrcadlům oproti světu žádnou výjimkou. Pouze jedna z deseti tuzemských žen je spokojená s tím, co v zrcadle vidí. Skoro polovina Češek má špatný pocit z toho, že se v odrazu vnímají jako příliš silné (ve světě pouze 38 % žen). Dalšími důvody proč máme z pohledu do zrcadla smíšené pocity je to, že se cítíme být unavené (36 %), nezdá se nám, jak vypadáme celkově (34 %), nebo se nám zkrátka nelíbí naše oblečení (11 %).

Jsme skeptické a hledáme na sobě negativa

Do zrcadla se díváme s obavami a už dopředu hledáme to, co se nám na sobě nelíbí. Není náhodou, že dokonce 6 žen z 10 použije negativně zabarvené slovo, pokud má popsat svůj odraz v zrcadle. Nejčastěji uslyšíte, že o sobě žena při pohledu do zrcadla mluví jako o příliš unavené, nebo že si připadá neatraktivně. 27 % Češek uvedlo, že při pohledu do zrcadla volí negativně zabarvené slovo, dokonce 16 % českých žen cítí smutek. Na 13 % žen ve zbytku světa padne při pohledu na svůj odraz úzkost - v tom se výrazně lišíme, neboť tyto pocity přepadají naštěstí pouze 3 % Češek. Jen necelá desetina z nás by však řekla, že je spokojená se svým tělem.

Proč se tedy na sebe vůbec koukáme? Nejčastějším důvodem, je úprava vlasů (86 %) a celková kontrola našeho vzhledu (76 %). V tom jsme o něco důslednější než ostatní ženy, naopak pouze desetina z nás si chce jen připomenout, jak dobře vypadá. To naopak dokáže 22 % procent žen ve zbytku světa.

„Ženy si musí uvědomit, jak jsou krásné. V zrcadle leckdy vidí toho nejhoršího kritika jejich vzhledu, ve skutečnosti se v něm však pouze odráží jejich nedostatečné sebevědomí. Jen zdravě sebevědomá žena je schopna vidět svou krásu,“ vysvětluje psychoterapeutka Karin Řeháková, která spolupracuje se značkou Dove. „Důvodů, proč tolik žen na světě ztrácí sebejistotu je mnoho. Lidé si však neuvědomují, že pošlapat sebevědomí nám může i docela nevinná poznámka rodičů, či kamarádů na náš vzhled,“ dodává Karin Řeháková.

Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi....

Češky stráví díváním se do zrcadla v průměru 34 minut denně, což je oproti zbytku světa o 16 minut méně. Ráno se prohlížíme 8 minut, večer před spaním pak 6 minut. Největší kontrola však probíhá před tím, než si večer vyrazíme za zábavou (skoro 20 minut – to je oproti celosvětovému průměru nejdelší doba).  Do zrcadla se koukáme v průměru 5 krát za den (ženy ve světě věnují zrcadlům o jeden pohled denně více, Brazilky dokonce o 3 pohledy více). 

Když zrovna není po ruce žádné zrcadlo, dokážeme si poměrně rychle najít náhradu. V tom jsme nejvynalézavější na světě! Skoro ¾ českých dívek a žen se nezapomene prohlédnout v odrazu, který vidí ve výlohách obchodů, 64 % z nás se také stihne upravit třeba cestou do práce ještě ve výtahu, který má zrcadlo. Češky také vynikají tím, že jako jedny z mála objevily kouzlo odrazu slunečních brýlí ostatních lidí (20 % oproti světu 8 %).

Co děláme před zrcadlem?

Nejčastěji zatahujeme bříško (21 %) a zkoumáme, jak vypadáme zezadu (18 %) nebo si zkoušíme nejrůznější úsměvy a obličeje (15 %). Některé z nás cvičí, mluví, nebo zatínají svaly. Je toho poměrně hodně, ale upřímně se na sebe usmát, protože se nám líbí, co vidíme? V tom za ostatními dosti pokulháváme. Oproti Mexičankám (38 %) to dokáže pouze necelá pětina z nás. Celkově se na sebe dokáže do zrcadla upřímně usmát 28 % žen. Máme tedy opravdu ještě hodně co dohánět.

Reklama