Je to tak trochu pošramocené dědictví. České ženy byly zejména v dobách minulého režimu vychovány tak, aby se co nejlépe postaraly o domácnost. Jenže vaření, praní, či uklízení není prioritou dnešních žen a vztahů. Češky se obávají pozvat si výpomoc do domácnosti. Utrpělo by tím jejich ego.

  • Podobné pocity má až 37 % všech respondentek, jak uvádí celorepublikový průzkum.
  • Úklid je stereotypně vnímán spíše jako ženská záležitost. „Dříve ženy zvládaly práci, péči o dítě, večeři i úklid o domácnost. I když se podle respondentů doba mění a ženy mají své úspěšné kariéry a koníčky, vnímání ostatních se příliš nezměnilo. Žena tak může být vnímána jako neschopná. Přitom se od ní očekává, že bude dokonalá. Nejvíce překvapující je fakt, že ženy se samy sebe ptají, zda tomu tak opravdu není,” říká k průzkumu Michaela Somolová, spoluzakladatelka úspěšného start-upu LidskáSíla.cz s tím, že až 74 % žen očekává, že při objednání výpomoci do domácnosti je podpoří jejich partner.
Byl u nás na návštěvě kamarád mého přítele a jeho žena. Ona si všimla manuálu, který visel pod magnetem na lednici. Je to manuál pro paní a úklid, kde jí z času na čas napíšu, co je třeba udělat, když se nevidíme. Ptala se, na co to? Bez přemýšlení jsme jí odpověděla, ale ona mě zahrnula argumenty, jak je to hrozné, když nám do prostoru vstupuje někdo cizí, určitě to dělá nepoctivě a že ona by nikdy k něčemu podobnému nesvolila. Načež přidala i pár rad, jak to dělá ona, když doopravdy nestíhá. Vyzněla jsme z toho jako úplná hlupka, co nedokáže koordinovat svůj život. Byla jsem zaražená, tak jsem raději změnila téma.”
Svěřila se 30letá Marcela K. z Plzně.
  • Průzkum dále říká, že téměř každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinu. Nemusí jít o přímé výtky či narážky od příbuzných, ale i od kamarádek a známých.
„Já přesvědčuju manželku, abychom si na úklid někoho sehnali. Vadí jí, že by to ukazovalo, že jako nestíhá a co na to řeknou lidi.”
Prozrazuje Karel L. z Brna

Zdroj: www.lidskasila.cz

Měla byste problém objednat si paní na úklid?

Reklama