Kdy je ideální čas na mateřství? V odpovědi se odborníci a Češky rozcházejí až o více než deset let. Jak ukázal průzkum společnosti Exeltis, ženy stále častěji odkládají mateřství. O to odpovědněji se na něj ale připravují. Víme jak!

První těhotenství v čím dál pozdějším věku

početí

Ačkoli je ideální věk pro první těhotenství mezi 20 až 25 lety, téměř 41 procent žen mělo svého prvního potomka až po svých 26. narozeninách. Čtvrtina respondentek porodila první dítě ve věku 26 až 30 let, více než 11 % ve věku 31 – 35 let a téměř čtyři procenta tvořily prvorodičky starší 36 let.

Podle aktuálního průzkumu se věk žen plánující rodinu liší rovněž kraj od kraje. V Praze a ve větších městech je věk rodičky při narození prvního dítěte vyšší než v menších městech a na venkově. Velkou roli hraje také vzdělání. S vyšším vzděláním se totiž projevuje i oddalování narození prvního dítěte.

„Trend dnešní doby udává těhotenství jasný směr – ženy dávají často přednost kariérnímu růstu a finančnímu zajištění. Zatímco před dvaceti lety byla prvorodička starší 25 let výjimkou, dnes se běžně ve své praxi setkávám se ženami i o deset let staršími,“ uvádí sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. To ostatně potvrdil i aktuální průzkum, ve kterém ve sledovaném vzorku žen, kterým je dnes 42 – 50 let, bylo naprosto běžné, že první dítě měly před dosažením dvacátého roku života.

početí

Zodpovědná příprava na miminko

Nastupující generace žen, které se chystají na početí dítěte, se připravuje zodpovědně. Věnují více pozornosti životosprávě a obecně se snaží preferovat zdravý životní styl. Téměř 20 procent žen plánující těhotenství podle průzkumu nejčastěji přestává kouřit a zásadněji omezuje alkohol.

V souvislosti s vyšším věkem žen se však nemusí ihned zadařit. Pětina respondentek čekala na první miminko více než jeden rok. Právě vyšší věk přitom ale zásadně ovlivňuje úspěšnost těhotenství. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství až o 4-5 procent, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji. Dobrá zpráva ale je, že pokud žena nemá žádné vážnější zdravotní komplikace, existují v dnešní době přípravky, které toto procento pomáhají zvýšit,“ dodává MUDr. Turčan a pokračuje: „Jedná se například o produkty obsahující tzv. inositoly, tedy vitamíny skupiny B. Důležitá je ale také kyselina listová.“

Inofolic

Že jsou si toho ženy vědomy, potvrdil i průzkum. V něm 43 % dotázaných uvedlo, že snahu otěhotnět podpořily nějakým konkrétním opatřením. Nejčastěji změnou stravovacích návyků a využitím doplňků stravy.

infografika

www.inofolic.cz

 

Soutěžte o produkty s inositoly právě teď.

Stačí zodpovědět soutěžní otázku. Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří získají balíček dvou produktů  - Inofolic Combi pro ženy a Folandrol pro muže.

Soutěž najdete ZDE.

 

Reklama