fm.jpg

Foto: Shutterstock

Nošení roušek se u nás ze dne na den stalo rutinou. V boji proti koronaviru se český národ spojil a kdo mohl, začal šít. Informace o české „šicí“ iniciativě se dostaly i do článku ve The Washington Post. „Také jsem slyšel návrhy, že rozšíření používání roušek na Západě bude kulturně nemožné. Příběh České republiky tuto představu vyvrátil. Influencerům na sociálních sítích, kteří propagovali výrobu roušek, se povedlo zapojit do akce téměř celou populaci. Za tři dny bylo v zemi dost roušek a většina lidí je nosila. Vše díky komunitnímu úsilí,“ píše ve svém článku o důležitosti nošení roušek pro The Washington Post významný vědecký pracovník z univerzity v San Franciscu Jeremy Howard.
 
„Když společenské požadavky donutily malý bar v Praze zavřít, jeho majitel Štefan Olejár přeměnil bar Behind the Curtain na továrnu pro výrobu roušek. Zakoupil šicí stroje od místních a denně vyrábí asi 400 bavlněných roušek. Bar zaměstnává 10 lidí, včetně řidiče, který distribuuje roušky přímo potřebným lidem,“ pokračuje.

„Po celé zemi jsou v ulicích místa, kam lidé zavěšují roušky, které vytvořili, aby si je mohli vzít jiní. Nejdůležitější zprávou sdílenou mezi lidmi v České republice bylo: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mně. Nošení roušek je zde nyní považováno za slušné chování. Jít bez nich je naopak odsuzováno jako chování, kterým ohrožujete svou komunitu. Reakce komunity byla tak silná, že vláda brzy zareagovala zakázem chodit na veřejnosti bez roušky,“ stojí dále v článku Jeremyho Howarda.
 
V Evropě ani USA se „trend“ nošení roušek, který brání rychlému šíření koronaviru, ještě příliš neuchytil. Ba naopak, například v sousedním Německu lidé s rouškami prý zbytečně vyvolávají paniku. Nosí je tam hlavně Češi. „Syn musel na základě situace zůstat pracovně v Německu u Berlína. Je jediný, kdo tam nosí roušku a Němci se mu ještě posmívají,“ stojí v jenom z mnoha podobných komentářů na Facebooku, kde se lidé baví o tom, jak je to v jiných zemích.
 
Možná se ale brzy začnou roušky hojně nosit i v dalších zemích. Podle Čechů žijících v zahraničí už začali šít například někteří obyvatelé Belgie, Irska nebo USA. Zatím však jen v nepatrném množství. Jak je v této době důležité nošení roušek se snaží do světa dostat i publicista a spisovatel, který jako jeden z prvních ve svém videu vysvětloval důležitost nošení roušek. Nyní společně s dalšími vytvořil video v angličtině, které se snaží šířit do celého světa. Obyvatelům ostatních zemí v něm například ukazuje i to, jak Češi hromadně šijí roušky.

Čtěte také:

Reklama