Slavnostní udílení cen Český lev se uskuteční v přímém přenosu České televize na ČT1 od 20.10 hodin. Večerem diváky provede poprvé moderátor Jiří Havelka. Ceremoniál ponese rukopis scenáristy Petra Kolečka a režiséra Michaela Čecha. O hudební doprovod se postará kapela Blue Shadows v čele s Petrem Ostrouchovem.

Zatopek-foto-1-m.jpg

Foto: Český lev

Nejvíce šancí na sošky Českého lva mají tragikomické drama Michala Nohejla Okupace z období normalizace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka, které se shodně pyšní 13 nominacemi. 11 nominací získala fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, film o spisovateli, jemuž náhlý sled událostí otočí život vzhůru nohama. 9 nominacemi se může pochlubit Atlas ptáků, sonda do komplikovaných rodinných vztahů a světa komunikačních technologií, jehož režisérem je Olmo Omerzu. 8 nominací si vysloužily Chyby, romantické drama režiséra Jana Prušinovského o vyrovnávání se s vlastní minulostí. S 5 nominacemi nastupuje do závěrečného klání televizní cyklus režisérky Lenky Wimmerové Božena o první velké české spisovatelce Boženě Němcové a 4 nominace získal mezinárodně ceněný animovaný film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, poeticky vyprávějící příběh Češky provdané do Kábulu.

Sošku Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli si letos může odnést Alena Mihulová za film Atlas ptáků, Anna Kameníková za titulní roli v sérii Božena, Pavla Gajdošíková za film Chyby, Eliška Křenková za výkon ve filmu Marťanské lodě nebo Martha Issová za film Zátopek. V kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli se na Českého lva mohou těšit: Eliška Křenková, tentokrát za roli ve filmu Atlas ptáků, Eva Hacurová za film Chyby, Denisa Barešová, která hrála v seriálu Kukačky, Zuzana Mauréry za roli ve snímku Muž se zaječíma ušima a Antonie Formanová za film Okupace.

V kategorii nejlepší herec v hlavní roli získali nominace Miroslav Donutil za film Atlas ptáků, Jan Jankovský za hlavní roli ve filmu Chyby, Miroslav Krobot za Muže se zaječíma ušima, Martin Pechlát za titulní roli ve filmu Okupace a Václav Neužil za životopisný snímek Zátopek. O Českého lva ve vedlejší roli za rok 2021 se utkají: Martin Pechlát s rolí ve filmu Atlas ptáků, Oldřich Kaiser, který hrál ve filmu Muž se zaječíma ušima, Otakar Brousek z filmu Okupace, Hynek Čermák, jenž zaujal v televizní minisérii Případ Roubal, a Robert Mikluš s rolí ve filmu Zátopek.

U příležitosti Českého lva probíhá aktuálně přehlídka nominovaných filmů v pražském kině Edison, od 3. března bude možné navštívit vybrané filmy v síti kin Cinestar.

Okupace-foto-3-m.jpg

Foto: Český lev

29. ČESKÝ LEV – KOMPLETNÍ NOMINACE

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM
Atlas ptáků – producent Jiří Konečný
Chyby – producenti Ondřej Zima, Jan Prušinovský, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská
Muž se zaječíma ušima – producenti Rudolf Biermann, Martin Šulík
Okupace – producenti Jan Hlavsa, Julie Žáčková
Zátopek – producenti Kryštof Mucha, David Ondříček

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Jednotka intenzivního života – režie Adéla Komrzý – producentka Pavla Janoušková Kubečková Láska pod kapotou – režie Miro Remo – producenti Vít Janeček, Miro Remo
Nebe – režie Tomáš Etzler, Adéla Špaljová – producent Jan Macola
Nová šichta – režie Jindřich Andrš – producenti Augustina Micková, Miloš Lochman, Karel Chvojka
Sny o toulavých kočkách – režie David Sís – producenti Vít Bělohradský, Kateřina Bělohradská

NEJLEPŠÍ REŽIE
Atlas ptáků – Olmo Omerzu
Chyby – Jan Prušinovský
Muž se zaječíma ušima – Martin Šulík
Okupace – Michal Nohejl
Zátopek – David Ondříček

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Atlas ptáků – Alena Mihulová
Božena – Anna Kameníková
Chyby – Pavla Gajdošíková
Marťanské lodě – Eliška Křenková
Zátopek – Martha Issová

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Atlas ptáků – Miroslav Donutil
Chyby – Jan Jankovský
Muž se zaječíma ušima – Miroslav Krobot
Okupace – Martin Pechlát
Zátopek – Václav Neužil

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Atlas ptáků – Eliška Křenková
Chyby – Eva Hacurová
Kukačky – Denisa Barešová
Muž se zaječíma ušima – Zuzana Mauréry
Okupace – Antonie Formanová

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Atlas ptáků – Martin Pechlát
Muž se zaječíma ušima – Oldřich Kaiser
Okupace – Otakar Brousek
Případ Roubal – Hynek Čermák
Zátopek – Robert Mikluš

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Chyby – Roman Vojkůvka
Moje slunce Mad – Ivan Arsenjev
Muž se zaječíma ušima – Marek Leščák, Martin Šulík
Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek
Zátopek – David Ondříček, Alice Nellis, Jan P. Muchow

NEJLEPŠÍ KAMERA
Atlas ptáků – Lukáš Milota
Lidi krve – Jakub Halousek
Muž se zaječíma ušima – Martin Štrba
Okupace – Jan Baset Střítežský
Zátopek – Štěpán Kučera

NEJLEPŠÍ STŘIH
Atlas ptáků – Jana Vlčková
Chyby – Michal Böhm
Láska pod kapotou – Šimon Hájek
Okupace – Petr Turyna
Zátopek – Jarosław Kamiński

NEJLEPŠÍ ZVUK
Atlas ptáků – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt
Moje slunce Mad – Jan Čeněk, Régis Diebold
Muž se zaječíma ušima – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt
Okupace – Sandra Klouzová, David Titěra, Roman Sečkař
Zátopek – Pavel Rejholec, Jakub Čech

NEJLEPŠÍ HUDBA
Divadlo ve filmu: Amerikánka – Petr Ostrouchov
Moje slunce Mad – Evgueni Galperine, Sacha Galperine
Myši patří do nebe – Krzysztof A. Janczak
Okupace – La Petite Sonja, Hank J. Manchini
Zátopek – Beata Hlavenková

NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE
Božena – Petr Kunc
Kryštof – Milan Býček
Muž se zaječíma ušima – František Lipták
Okupace – Tomáš Svoboda
Zátopek – Jan Vlasák

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Božena – Katarína Štrbová Bieliková
Muž se zaječíma ušima – Katarína Hollá
Okupace – Josefina Bakošová
Zátopek – Kateřina Štefková
Zločiny Velké Prahy – Simona Rybáková

NEJLEPŠÍ MASKY
Božena – Martin Valeš
Chyby – Jana Bílková
Muž se zaječíma ušima – Martin Jankovič, Katarína Horská
Okupace – Jana Dopitová
Zátopek – Jana Dopitová

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE
Divadlo ve filmu: Amerikánka – hlavní producent Viktor Tauš – hlavní tvůrce Viktor Tauš
Božena – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrce Lenka Wimmerová
Případ Roubal – hlavní producenti Pavel Berčík, Ondřej Zima, Michael Bütow – hlavní tvůrce Tereza Kopáčová

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
Kukačky – hlavní producenti Filip Bobiňski, Petr Šizling, Jan Lekeš – hlavní tvůrce Biser A. Arichtev Ochránce – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrci Tereza Kopáčová, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek
Zločiny Velké Prahy – hlavní producent Jan Lekeš – hlavní tvůrce Jaroslav Brabec

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Moje slunce Mad – režie, výtvarník Michaela Pavlátová – producenti Kateřina Černá, Petr Oukropec
Myši patří do nebe – režie Denisa Grimmová, Jan Bubeníček – producenti Vladimír Lhoták,
Alexandre Charlet – výtvarníci Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka
Rudé boty – režie, výtvarník Anna Podskalská – producentka Mária Môťovská

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen – producentka Karolína Davidová
Poslední den patriarchátu – režie Olmo Omerzu – producenti Rok Biček, Jiří Konečný
Příběh hrůzostrašné Eliz – režie Eliška Kováříková, Adam Struhala – producenti Barbora
Skoumalová, Miloš Lochman

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Dřevo na příští zimu – režie Karel Šindelář
Ještě nespíš? – režie David Payne
Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen
Postup práce – režie Lun Sevnik
Rudé boty – režie Anna Podskalská


Zdroj: Tiskové materiály Českého lva