Další rasou, která se zatoulala do našeho Atlasu psích plemen, je český fousek – pes, na kterého bychom měli být právem hrdí! O jeho výchově a výcviku jsem si povídal s myslivcem Márou.

Země původu: dříve Československo, nyní Česká republika
Použití: ohař
Klasifikace podle FCI:Fousek

  • Skupina 7. Ohaři
  • Sekce 1.3 Kontinentální ohaři hrubosrstí, typu grifona
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Český fousek (klikni)

Velikost (v kohoutku):

  • psi: 60–66 cm
  • feny: 58–62 cm

Hmotnost:

  • psi: nejméně 28, nejvíce 34 kg
  • feny nejméně 22, nejvíce 28 kg

Průměrně se dožívá: 12 až 13 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů českých fousků (www.cesky-fousek.cz)

Historie plemene...

V období před první světovou válkou byl český fousek nejrozšířenějším hrubosrstým ohařem, který se vyskytoval na území bývalého Československa. První světová válka a její následky téměř zapříčinily zánik tohoto plemene, ale později se začalo s jeho regenerací. Základem této regenerace se stalo několik původních typických jedinců, z nichž se podařilo systematickým chovem dosáhnout současného moderního typu českého fouska, který zaujímá druhé místo mezi loveckými plemeny, používanými v České republice a na Slovensku.

Vzhled psa...

Fousek

Český fousek je ušlechtilý ohař, střední velikosti, téměř čtvercového rámce, s hrubou srstí, jehož celkový vzhled svědčí o odolnosti a síle. Má vrozené schopnosti pro práci v poli, ve vodě i v lese, což znamená, že je to pes pro všestranné využití. I přes svoji ostrost na škodlivou zvěř je snadno cvičitelný a ovladatelný, jakož i dobře spolupracuje se svým pánem.

Povaha fouska...

Je to spolehlivý lovecký pes i milý společník. Oddaný svému pánu. Vášnivý aportér, který miluje pohyb. Kdybychom ho měli charakterizovat jedním slovem, pak ve vztahu k člověku by to bylo jistě slovo: hodný. A dodáváme také usměvavý.

Jak o něj pečovat?

Jeho výcvik by neměl být hrubý, český fousek je citlivý na každý povel, který dostane. Je spolehlivý a miluje svého pána. Nemá žádné specifické nároky na výživu, naopak může mít sklony k tloustnutí, když ho budete překrmovat a nedostane dostatek pohybu. Můžete ho chovat jak u domu, tak v bytě, ale mějte na paměti, že jde o loveckého psa, který potřebuje hodně pohybu!

Na českého fouska Agátu jsem narazil docela náhodou na výletě. A hned jsem se s jejím majitelem Márou dal do hovoru...

fouska

Jak se váš fousek jmenuje?
Agáta zpod Velínské stráně.

Proč jste si pořídil právě českého fouska?
Je to národní plemeno a je to dobrý lovecký pes.

Takže ji používáte k lovu?
Jsem myslivec.

Byly nějaké problémy s výcvikem?
Vůbec ne, je učenlivá. Přesně to, co jsem potřeboval.

Měl jste s českými fousky nějaké zkušenosti už předtím?
Ne. Cvičil jsem služební psy, většinou německé ovčáky.

Má nějaký zlozvyk? Já nevím, třeba kouše boty, nebo tak něco...
To ne. Český fousek trpí lysivostí, tedy vypadáváním srsti. Ale to není zlozvyk, že by si třeba chlupy vykusoval, je to hormonálního původu.

fouska

Je něčím problematická péče?
Vůbec ne, normální pravidelná údržba.

Jak ji chováte?
V kotci. Je takhle zvyklá, do bytu nechodí, ani nechce. Ale já ji nemám jako domácího mazlíčka, ale jako pracovního psa.

Zažil jste s ní nějakou veselou příhodu?
No, veselou... je to lovec, takže se před ní nechová žádná slepice.

A jako domácího mazlíčka byste fouska doporučil, nebo ne? Jinými slovy, hodí se jen jako pracovní plemeno?
Mám ji takhle vycvičenou, ale může být i dobrý domácí mazlíček. Je hodná a lidi má ráda. Záleží na pánovi, co si ze psa vychová.

fouska - tak uz me podrbej

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama