Filmový debut režiséra Slávka Horáka Domácí péče bude reprezentovat Českou republiku na Oscarech v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Rozhodla o tom Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). V letošním roce vybírali akademici ten nejzajímavější snímek z 39 českých hraných, dokumentárních a animovaných filmů

Domácí péče vypráví příběh zdravotní sestry Vlasty (Alena Mihulová), která při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její esoterické mentorce (Zuzana Krónerová) začíná objevovat nový svět alternativního léčení. K nekonformnímu přístupu je velmi skeptický její manžel Laďa (Bolek Polívka) a Vlastu čeká nelehký boj nejen s nemocí, ale i se selským rozumem Ládi.

domacipece

Režisér i autor scénáře Slávek Horák vystudoval Filmovou školu v rodném Zlíně. Ve studiu pokračoval na pražské FAMU. Jako asistent režie pracoval na filmu Kolja Jana Svěráka, oceněném Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Pro mezinárodní projekt Straight8 natočil dva krátké filmy, oba byly ve svých ročnících vybrány do finální šestky a promítány na festivalu v Cannes. Domácí péče je jeho scénáristickým a režisérským celovečerní debutem, který produkoval ve vlastní společnosti TVORBA films.

Snímek již získal v Karlových Varech cenu pro nejlepší herečku. Dostalo se mu také mezinárodního ohlasu, například nejvlivnější americký filmový časopis Variety vidí ve filmu pokračovatele tradice započaté Milošem Formanem a Jiřím Menzelem. Film byl zařazen i do soutěží mnoha dalších prestižních světových festivalů. V listopadu představí režisér Domácí péči na festivalu v Egyptě po boku filmů, které byly oceněny v Cannes a na Berlinale!

domacipece2

Zdroj foto: Facebook Domácí péče

„Mezinárodní ohlas filmu dokazuje, že „Domácí péče“ velmi dobře komunikuje s publikem ve všech částech světa. To bylo také od začátku cílem filmu, vyprávět univerzálně srozumitelný, emocionální příběh zasazený do typicky místního (moravského) – pro ostatní svět „exotického“ – prostředí. Chtěl jsem vytvořit silný příběh se spoustou dojemných a vtipných momentů, film, ze kterého budou diváci odcházet rozhodnuti žít lépe, plněji a vnímavěji,“ vysvětluje Slávek Horák.

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 14. ledna 2016 a slavnostní ceremoniál proběhne 28. února 2016 v Los Angeles.

Reklama