Český televizní divák si může v současné době vybrat ze 73 televizních stanic, kterým rozumí.

Ještě v roce 1990 čeština nebo slovenština běžela pouze na dvou televizních stanicích. Před pěti lety už těchto kanálů bylo šestadvacet a dnes už si televizní divák může vybrat ze 73 stanic. Vyplývá to z nejnovějších čísel operátorů.

Českou televizi, Novu a Primu doplňují nové digitální televize jako TV Barrandov a metropolitní či kabelové televize.

Nejvíce kanálů v češtině či slovenštině podle serveru mam.cz nabízejí UPC a Telefónica O2. Na trhu působí i menší regionální poskytovatelé kabelových televizí.

Kromě již zavedených stanic, jako je třeba HBO, český divák rozumí i dokumentárnímu kanálu Animal Planet či dětskému Minimaxu. Česky však běží i kanál pro fanoušky rybaření či lovu Fishing & Hunting.

Česky či slovensky mluvící televize slušně uživí i několik desítek dabingových studií a pár stovek herců, kteří se v tuzemsku dabingem živí. Podle odhadů firem působících na trhu se v dabingu protočí stamiliony korun ročně. "Jeden celovečerní film vyjde v průměru na čtyřicet až padesát tisíc korun," říká Zbyněk Bartoš z dabingového studia Bär.

Počet kanálů, kterým český divák rozumí, se navíc už brzy opět rozšíří. Prvního dubna spustí svůj druhý program Cool zaměřený na mladé televize Prima. Konkurenční Nova by zase měla do léta spustit českou verzi hudební stanice MTV.

Co v televizi sledujete vy?

Reklama