623c4c2e33261obrazek.pngFoto: HEDVA ČESKÝ BROKÁT

Kořeny textilnictví na Rýmařovsku sahají až do středověku, kdy se v této oblasti v hojné míře pěstoval a posléze i zpracovával len. Díky tomu tady v průběhu 14.-15. století vznikají první cechovní organizace, jejichž existence je doložena zakládací listinou z roku 1567. V 18. století proslavila rýmařovské panství janovická manufaktura, která své luxusní damašky a brokáty vyvážela do celého tehdejšího Rakousko-Uherska.

623c4d45927efobrazek.pngFoto: HEDVA ČESKÝ BROKÁT

V průběhu 19. století bylo v Rýmařově založeno několik firem na zpracování žádaného pravého hedvábí. Za zmínku jistě stojí firma Flemmich a synové a také továrna bratří Shielů. Obě tyto textilky byly vybaveny moderními žakárskými stroji, na kterých tkaly hedvábné vázanky a jemné šátky, selské a krojové brokáty a také těžké ornátové tkaniny. Po válce byly rýmařovské textilky spojeny do jedné společnosti a postupně fungovaly pod názvy Brokát a posléze také Hedva. Svůj nynější název, společnost HEDVA ČESKÝ BROKÁT, získal až roku 2017.

623c4b04965f5obrazek.png

Foto: Profimedia

Brokát mnozí považují za historický materiál, pravdou však je, že své uplatnění nachází i v moderní době. Z této tkaniny se šijí jak večerní saka a obleky, tak i kalhoty, šaty nebo sukně pro každodenní nošení. Na módních přehlídkách můžete zahlédnout brokátové modely od nejznámějších návrhářů, například Dolce & Gabbana, Louis Vuitton nebo Miu Miu. Výrazný vzhled této elegantní látky si oblíbila také řada známých osobností, jako je zpěvák Harry Styles či herečka Juliette Binoche a Kristen Stewart. Český brokát obéká ostatně i Pražské Jezulátko. 

Zdroj informací: Wikipedia, tiskovéinformace, HEDVA ČESKÝ BROKÁT, Muzeum Rýmařov

Reklama