atlet

Základní pohybová aktivita, nikoliv specializace na konkrétní sport! To je Atletika pro děti, nový projekt Českého atletického svazu. Cílem programu je nabídnout rodičům a jejich dětem novou volnočasovou aktivitu v podobě pravidelných atletických kroužků a zároveň podpořit sportovní přípravu nejmladších dětí od pěti do jedenácti let v oddílech a klubech.

„Přijďte za pár let...“ takovou odpověď od atletických oddílů slýchávali rodiče předškolních ratolestí se zájmem o atletiku. V současné době se situace radikálně mění. K plošnějšímu zavedení tzv. atletických školek a přípravek pomůže odstartovaný projekt Českého atletického svazu. S myšlenkou tzv. „atletických školek" přišel předseda ČAS Libor Varhaník na jaře loňského roku. „Projekt by měl oslovit rodiče předškoláků i školáků. Zavedením přípravek získáme budoucí atletické nadšence. Ať už u atletiky zůstanou nebo se jí budou věnovat pouze rekreačně, my jim ukážeme přirozenou cestu ke sportu,“ vysvětluje Varhaník.

V atletické přípravce se děti pestrou a zajímavou formou seznámí se základními pohybovými dovednostmi. Hravé běhání, skákání a házení je podpořeno lehkými atletickými pomůckami vyráběnými na míru těm nejmenším. Nejde o to, aby se z malých dětí stávali „profesionálové". Naopak - služba je určena rodičům, kteří hledají pro své ratolesti kroužek zaměřený na všestranný pohyb. Dnešní nabídka je pestrá - od plavání, tenisu, fotbalu až po keramiku či zpěv. Atletika je však v něčem „jiná". V začátcích nenutí děti ke specializaci, a proto těží ze atletsvé nesporné výhody - všestrannosti. Běh, skok, hod, to jsou pohybové aktivity, které jsou základem nejen pro jednotlivé disciplíny v atletice, ale i v jiných sportech. „Jsem rád, že se na stadion dostanou ti nejmenší a získají k němu nenásilnou a hravou formou pozitivní vztah,“ říká šéftrenér ČAS a bývalý vynikající desetibojař Tomáš Dvořák a doplňuje: „Pro atletiku je to velké plus, protože buď děti zůstanou a nebo se na stadion mohou kdykoliv vrátit, neboť v tomto věku zkoušejí různé sporty. Medializací projektu se navíc ke kroužkům dostane více dětí než když je někdo pozve pouze náhodně. A třeba budou mít děti i po čase povědomí, že kolem atletiky funguje dobrá parta.“ Atletické školky a přípravky nabízejí rodičům, aby se jejich děti naučily pravidelnému a zdravému pohybu, zabavily se a do budoucna se mohly zaměřit na jakýkoliv sport profesionálně či se mu mohly věnovat pouze rekreačně.
Varhaník i Dvořák také zdůrazňují preventivní a sociální hledisko projektu. „Doufám, že tímto programem přispějeme k tomu, aby se další kroky našich dětí neubíraly v pozdějším věku špatným směrem,“ tvrdí Varhaník, a Dvořák doplňuje: „Taková aktivita může odtáhnout od sedavých koníčků, jakým je třeba počítač. V atletických kroužcích si děti mohou změřit síly s někým skutečným, ne s nějakým panáčkem na obrazovce.“

Představení „Atletiky pro děti“ na tiskovou konferenci, konanou 10. května, osobně přišly podpořit atletické osobnosti Jan Železný a Bára Špotáková. „Je skvělé, že atletika přináší nové projekty,“ řekl světový rekordman v oštěpu Jan Železný. „Možná se nám to tak nezdá, ale tohle je podle mě nejdůležitější projekt, který tu kolem sportu je. Má obrovskou budoucnost, atletika je základ všech sportů. A na dětech je krásné, že je to opravdu čistý sport, zábava,“ doplnil nynější trenér vrhačské skupiny.

„Sama sice děti nemám, ale zase jsem ráda, že mohu projekt podpořit při své aktivní kariéře. Vím, že mě děti v televizi sledují a pak na živo poznávají,“ doplnila svůj pohled světová rekordmanka a aktuální olympijský vítězka v oštěpu Barbora Špotáková, která by především ráda vzkázala rodičům, aby své děti neváhali svěřit právě do rukou Atletiky pro děti. Špotáková také přislíbila přítomnost na další prezentaci projektu v Chomutově 29. května, kde bude její synovec Vojta.

atlet

Osobní participací podpoří Atletiku pro děti také další bývalé atletické hvězdy - mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková a na osmistovce Lída Formanová.


Pilotní část projektu byla nastartována již na podzim roku 2009. ČAS zrealizoval školení a semináře určené pro trenéry přípravek, ve kterých bude pokračovat i v letošním roce. Komise mládeže připravila metodické příručky, které radí trenérům, jak formou zábavných her zasvětit své svěřence do základů atletických disciplín. Vybraným oddílům a klubům byla poskytnuta také materiální podpora, která zahrnuje náčiní přizpůsobené malým dětem, všem oddílům pak zmiňované metodické příručky.

„Český atletický svaz a oddíly v něm sdružené by měly vytvářet takové podmínky, aby poptávce rodičů šly naproti. Tato cesta může být úspěšná, když bude dlouhodobá a především - bude se o ní vědět,“ doplňuje Libor Varhaník. ČAS se chystá atletické školky a přípravky podporovat dlouhodobě a plošně po celé České republice.

Jednou z možností propagace pro školky a přípravky a zároveň službou pro rodiče a děti jsou nové webové stránky Českého atletického svazu, zaměřené právě na tuto cílovou skupinu: www.atletikaprodeti.cz. Zájemci zde najdou podrobnou databázi školek a přípravek napříč republikou, do níž budou postupně přibývat další oddíly a kluby. Webové stránky jsou pomůckou i pro oddíly, které teprve školky budou zakládat, ale budou sloužit pochopitelně i rodičům a jejich dětem, kteří budou moci zasílat fotografie, videa i informace z jejich přípravek a zároveň si budou moci na stránkách přečíst novinky z této oblasti. Projekt doprovází nový design, se kterým se děti mohou setkat jak na webových stránkách www.atletikaprodeti.cz, tak na dalších propagačních materiálech, jako jsou letáčky, inzerce, či trička, samolepky, diplomy, výkonnostní kartičky a podobně.

S Atletikou pro děti se můžete seznámit na doprovodných akcích v různých koutech České republiky:

  • 29. 5.

Den dětí, Chomutov

  • 1. 6.

Den dětí, Ostrava

  • 25. - 27. 6.

Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců dorostenek na dráze, Tábor

  • 17. - 18. 7.

Mistrovství ČR mužů a žen na dráze, Třinec

  • 28. -29. 8.

Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let, Břeclav

  • 4. 9.

Mistrovství ČR družstev mužů a žen, Vyškov

  • 11. - 12. 9.

Mistrovství ČR žáků a žákyň na dráze, Praha

  • 18. 9.

Mladé Běchovice, Praha

Reklama