origo.jpg

Zdroj fotografie: ShutterstockSláva českého designu vykvetla ve třicátých letech, kdy Jindřich Halabala vyráběl svá ikonická ohýbaná křesílka a dokonalé psací stoly z chromových trubek. Po roce 1958, kdy náš pavilon na Světové výstavě v Bruselu (Expo 58) vyhrál první cenu, lidé toužili po pastelově zbarvených skříňkách od Jiroutky nebo precizně provedených židlích značky Jitona. Nábytek, který byl v těchto letech vyrobený (především pak ten z let třicátých), předběhl svou dobu. I dnes chce mít část společnosti domácnost vybavenou funkcionalistickými kousky.


Jenže nejen ve své době, ale i v té dnešní se lidé potýkají s tím, že je nábytek poměrně finančně nákladný. Zrenovovanou ikonickou židli či její repliku seženete okolo 14 tisíc korun. Druhá možnost, jak na to jít, je koupit nábytek z bazaru s patinou a pustit se do renovace na vlastní pěst. Bazarové kousky prodávají nic netušící jedinci za pár stovek, ale pravda je taková, že musíte připočítat čas, který strávíte renovací. Nemluvě o tom, že některé kousky ani zachránit nelze, nebo jsou náklady tak vysoké, že se jejich záchrana jednoduše nevyplatí. Jedná se například o příliš zrezivělý chrom nebo zničené čalounění.

Ikony československého nábytku


Jindřich Halabala
Kdo nezná Jindřicha Halabalu, jako by nebyl. A také je dost pravděpodobné, že každý ze starších generacích někdy seděl na jeho ikonickém ohýbaném křesle. Český nábytkový designér, teoretik, publicista a pedagog, který pracoval pro brněnské UP závody v letech 1925 až 1955, navrhl například slavné křeslo H 269, které se považuje za jedno z nejkrásnějších.

Křeslo H–269

Konferenční stolek H–259 známý jako „Pavouk“

Židle H–79 z ratanu a chromových trubek


Jiří Jiroutek
Český designér Jiří Jiroutek v roce 1958 vymyslel sérii nábytku s názvem U-450, která mu zajistila to, že se navěky zapsal jako ikona československého designu. Nejznámějším kouskem ze série je komoda U-453 s umakartovými šuplíky, jež stojí na dřevěných nožkách. Celou kolekci navrhl pro podnik Interiér Praha a vyráběla se dvacet let. Dnes se vyrábí i repliky (Nanovo), ale protože bylo komod vyrobeno opravdu hodně, není takový problém sehnat originál.

Komody U–453


Jitona
Jitona byla zejména v 60. letech tím, kdo u nás udával tón designu nábytku. Významný závod fungoval v letech 1951 až 1989 a mezi jeho designéry patřili například Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman a Karel Musil. Ikonický je například set nábytku do obývacího pokoje Rubín, ale i rozkládací jídelní stůl nebo žíhaná komoda.

Ikonický rozkládací stůl

Komoda s dýhou z palisandru

Čtěte také:

Reklama