O vaši pozornost se uchází pohádkové zámky, tajemné hrady, pětice kouzelných historických měst i svědkové dávných dob ukrytí v bezpečí nevšedních muzejních expozic. Možná už zdálky slyšíte burácení motorů automobilových elegánů. Anebo si vás spíše podmaní líbezné melodie světoznámých skladatelů? Užít si můžete i poklidné šumění leda nebo dobrodružství uprostřed pískovcových skal. Ať už toužíte hledat zapomenuté skvosty či konečně navštívit ta místa, o kterých jste už slyšeli tisíckrát – nyní je ten správný čas. Pojďte s námi objevovat Českomoravské pomezí!

61125691d2d8dimage.pngFoto: Shutterstock

Pohádkový hrad Svojanov

Pohádkový hrad Svojanov se ukrývá uprostřed hlubokých lesů a kolem zurčí voda z řeky Křetínky. Už cesta k němu je dobrodružstvím, které návštěvníky snadno přenese do doby, kdy se k hradu blížili rytíři na koních. Do širého kraje ční vysoká věž Hláska, která byla jakousi pozorovatelnou a měla hrad chránit před nájezdem nepřátel. V rámci návštěvnických okruhů zavítáte do gotického sklepení či mučírny a dozvíte se kromě zajímavostí z historie hradu také celou řadu legend, kterými je toto místo dodnes opředeno.

611257967a14cimage.pngFoto: vychodnicechy.info

Renesanční skvost: Zámek Moravská Třebová

Zámek v Moravské Třebové patří díky jedinečnému manýristickému arkádovému nádvoří ze začátku 17. století k nejvýznamnějším renesančním památkám v celé střední Evropě. Za pozornost stojí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je zároveň nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Na nádvoří můžete zhlédnout zrestaurovaný soubor šesti slunečních hodin. Součástí prohlídkového okruhu je Alchymistická laboratoř a Středověká mučírna. Nahlédnete do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Setkáte se i se strážcem alchymistické laboratoře: Golemem.

611256da9891fimage.pngFoto: vychodnicechy.info

Městské hradby Polička

Polička byla založena v roce 1265 na příkaz krále Přemysla Otakara II., město postupně získalo dřevěné opevnění, které bylo nahrazeno v pol. 14. st. Kamennou hradbou. Hlavní hradba se dochovala v celém okruhu i se všemi 19 věžemi. Gotické opevnění města Poličky patří ve svém půdorysu k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v ČR. Město si do dnešních dnů dochovalo středověké rozvržení ulic, neměnily se ani domovní parcely. 

611256c1dd16eimage.pngFoto: vychodnicechy.info

Svitavy: učebnice architektury

Městskou památkovou zónu je možné označit za učebnici architektury, vedle sebe jsou zde zastoupeny snad všechny známé slohy. Svitavské náměstí patří k nejdelším oboustranně loubeným náměstím v České republice. Po městě se rozhlédněte z kostela Navštívení Panny Marie. Jedním z nejstarších měšťanských domů postaveným v roce 1554 je dům U Mouřenína. Na spodním konci náměstí zaujme výrazná budova Ottendorferova domu.

61125711363f2image.pngFoto: A. Felgr

Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto

Expozice muzea vás provede historií výroby automobilových karoserií v první pol. 20. století a historií jedné z nejvýznamnějších karosářských firem Carrosserie Sodomka ve Vysokém Mýtě. Firma patřila ke špičkám ve svém oboru. Součástí expozice jsou kočáry i automobily, vyrobené právě ve Vysokém Mýtě, např. legendární Aero 50 Dynamik, Jawa Minor, Tatra 57 B či Škoda VOS pro přepravu vládních a stranických funkcionářů z 50. let.

6112575303d89image.pngFoto: Archiv DSVĆ

Přírodní rezervace Toulovcovy maštale

Nachází se na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy. Největší hodnotou území jsou pískovcové skalní útvary, tzv. Budislavské skály. Jde o soustavu skalnatých údolí, zaříznutých místy až do výše 60 m do pískovců. Svahy údolí tvoří pískovcové skalní stěny, místy rozčleněné do samostatných útvarů: věží a pilířů, opuk a pískovců s protékajícím potokem a tůňkami. Pískovcové skály se nachází v hlubokých lesích, ve kterých narazíte i na průzračné studánky. Na výlet krásnou přírodou se můžete vydat po značených stezkách pěšky nebo na kole.

Zdroj: tiskové materiály, vychodnicechy.info, Wikipedie