Česko zasáhne vlna veder, varuje v úterý Český hydrometeorologický ústav na svých webových stránkách. Vysoké teploty budou panovat od středy do pátku 17.00, vedra by měla kulminovat v krajích postupně.

V Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém Ústeckém kraji a na Vysočině by měla vedra v pátek polevit. Nejteplejšími dny budou středa a čtvrtek, právě toho dne do 21.00 meteorologové varují před následky vysokých teplot.

O den později, tedy do pátku 17.00, odborníci varují před tropickými teplotami v Jihomoravské, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Vedra s sebou přináší tlaková výše se středem nad jihovýchodní Evropou. Odsud do Česka proudí teplý vzduch, který přinese teploty, které se ve středu budou pohybovat na úrovni 29 až 33 st. Celsia, ve čtvrtek na 30 až 34 st. Celsia.

Lékaři proto varují před dehydratací a přehřátím organismu. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž, která je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením vnitřní teploty. Měli by dodržovat pitný režim a vypít až tři litry tekutin, především neslazených nealkoholických nápojů. Při pobytu na přímém slunci by všichni měli používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Těšíte se na teplo, nebo máte raději zimu?

Reklama