profimedia-0271717046.jpg
Foto: Profimedia

Josef Abrhám sice toužil být evangelickým farářem jako jeho dědeček, přesto však započal svá herecká studia u Andreje Bagára na bratislavské Vysoké škole múzických umění a po dvou letech přešel na pražskou Divadelní akademii DAMU. Po absolvování vysoké školy roku 1962 začal působit na scéně pražského Divadla československé armády, aby se po třech letech stal jedním ze zakládajících členů Činoherního klubu Praha. S tamním jevištěm pak na mnoho desítek let spojil svou divadelní kariéru, aby dokázal naplno uplatnit svůj mimořádný herecký talent od rolí vážných přes postavy charakterní po veseloherní. Josef Abrhám je z pozdějšího období znám i z účinkování v činohře pražského Národního divadla.

Na svém hereckém kontě má Abrhám nespočet televizních rolí. Nezapomenutelná je například jeho role primáře Blažeje v divácky velmi oblíbeném seriálu Nemocnice na kraji města. Před filmovou kamerou debutoval v roce 1961 v moralistním snímku režisérky Věry Chytilové Strop. Mezi jeho další filmy patří oblíbená komedie Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Marečku, podejte mi pero či Obsluhoval jsem anglického krále.

Velikán českého divadla i filmu bohužel v pondělí 16. května v podvečer zemřel. A to necelý rok po smrti své milované ženy Libušky Šafránkové.

Zdroj: Filmová databáze - Josef Abrhám, Profimedia, Československá filmová databáze