Zdroj: Česko-Slovenský ples / Foto: Pavel Dvořák

Jedna z nejočekávanějších událostí roku přinese opět to nejlepší po všech stránkách – hudební, programové, kulinářské či estetické. Jak je již při Česko-Slovenském plese zvykem, necelý měsíc před konáním akce jsou téměř všechny vstupenky vyprodané.

Zrušené vystoupení i nová hvězda v programu

V programu Česko-Slovenského plesu nastala v těchto dnech nečekaná změna. Své vystoupení musela zrušit jedna z hlavních hvězd: “Eva Pilarová bohužel z důvodů přetrvávajících zdravotních problémů na letošním Česko-Slovenském plese nevystoupí. Paní Pilarové přejeme brzké uzdravení.” Po zveřejnění této informace zároveň organizátoři oznámili jméno nové hvězdy, která do programu přibyla: “Na Česko-Slovenském plese 2020 vystoupí Tereza Mašková. Vítězka Česko Slovenské hudební soutěže s nádherným hlasem. V podání Terezy se můžete těšit i na poctu Věře Špinarové a krásnou skladbu Jednoho dne se vrátíš,” informovali organizátoři akce na oficiálních sociálních sítích plesu.
5e1d916244ebfobrazek.png
V programu v těchto dnech bylo odtajněno další hudební překvapení – speciální pocta jedné z nejmilovanějších legend v historii naší hudby – Karolu Duchoňovi v podání seskupení Duchoňovci. Přirovnání “Slovenský Tom Jones”, které si vysloužil od německých kritiků, se ujalo a dodnes si ho pamatují fanoušci na Slovensku i v Česku. Vystoupení kapely Duchoňovci na Česko-Slovenském plese bude poctou k jeho nedožitým 70. narozeninám.
5e1d9224bc13aobrazek.png
Hosté Česko-Slovenského plesu se letos zabaví také během vystoupení Richarda Müllera, Leony Machálkové, Emmy Drobné, Martina Chodúra a dalších.

Všechny detaily programu a seznam účinkujících najdou hosté na této stránce.

To nejlepší ze Zlínského kraje a Trenčínského kraje
5e1d926d3ac5bobrazek.png

Už popáté se ples vrátí ke své každoroční tradici, která si získává mezi jeho návštěvníky stále větší oblibu – prostor v rámci programu dostanou vybrané české a slovenské partnerské kraje a regiony, jejichž čelní představitelé plesu udělili, resp. udělí své záštity. “Tento rok Česko-Slovenský ples symbolicky odprezentuje na české straně Zlínský kraj a Trenčiansky samosprávný kraj, na straně slovenské,” prozrazuje ředitel plesu Radovan Čaplovič. Díky tomu si návštěvníci plesu užijí i koncerty umělců z daných krajů, folklórní vystoupení lidových souborů a cimbálových muzik z obou zemí a vychutnají si regionální kulinářské, vinařské a další speciality.
5e1d92ed21848obrazek.png
Dramaturgie Česko-Slovenského plesu se každý rok nese v duchu významných osobností a okamžiků v dějinách obou zemí. Tyto osobnosti jsou letos symbolicky spojené se zmíněnými dvěma kraji.

V programu nadcházejícího ročníku bude speciální místo patřit připomínce 140. výročí narození jedné z nejuznávanějších osobností československé a slovenské historie – generála Milana Rastislava Štefánika, který je rodákem ze slovenského Trenčínského kraje.
5e1d932dbc740obrazek.pngJedním z nejznámějších rodáků ze Zlínského kraje je významný český umělec 20. století, malíř a rytec Max Švabinský, který se významně podílel na zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě. V jednom z honosních prostorů Obecního domu zvaném “Riegrův sál” dominuje dvojice nástěnných maleb Maxe Švabinského “České jaro”. Obrazy představují dvě skupiny významných českých literárních, hudebních a výtvarných umělců: spisovatelů Svatopluka Čecha, Jana Nerudy, Jaroslava Vrchlického, Boženy Němcové, Julia Zeyera, sochaře Josefa Václava Myslbeka, malířů Mikoláše Alše a Josefa Mánesa a hudebních skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Se Zlínským krajem se pojí i další z plesových síní – “Slovácký salonek”, který se pyšní působivou dekorativní nástropní malbou. Vyšívané dekorace s drhanými závěsy s korálky dokládají um a zručnost tehdejších uměleckých řemeslníků. Právě region Slovácka leží z větší části ve Zlínském kraji.

Letošní květinová výzdoba a speciální objekty zdobící hlavní scénu Smetanovy síně budou věnované poctě geniu loci Obecního domu, jeho umělecké, historické a estetické hodnotě a umělcům, kteří ji spoluvytvářely.

Plesové menu jako prvotřídní kulinářský zážitek
5e1d911bf228bobrazek.png

O nezapomenutelný kulinářský zážitek plesových hostů se postará Francouzská restaurace Art Nouveau, pod vedením šéfkuchaře Patrika Bečváře, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů. Servírovaná galavečeře v plesových síních a sálech Obecního domu se bude skládat z 3-chodového menu šesti lahodných pokrmů ve speciálním “duet” servisu.

Kompletní plesové menu si návštěvníci mohou prohlédnout ZDE.

5e1d9080bb75bobrazek.png
Veškeré důležité informace naleznou návštěvníci také na oficiálních sociálních sítích na profilech Česko-Slovenského plesu:

Reklama