V České republice je proti klíšťové encefalitidě očkováno 17 procent lidí, to nás řadí mezi tři nejméně proočkované evropské země proti této nemoci. V úterý to novinářům řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Za poslední tři roky podle něho onemocnělo v ČR klíšťovou encefalitidou 2211 lidí, což je více než kdekoliv jinde v Evropě. Například v Rakousku jde o 60 až 70 lidí ročně, uvedl Prymula. Podle odborníků je to dáno tím, že je očkováno 90 procent Rakušanů. Přitom ještě koncem 80. let tam byl výskyt klíšťové encefalitidy plně srovnatelný s Českou republikou, podotkl Prymula.

„Tohoto výsledku se povedlo dosáhnout mnohaletou mediální kampaní, která nebyla vůbec marná. Z našich výpočtů plyne, že očkování proti encefalitidě v Rakousku prokazatelně ušetřilo v letech 2000 až 2006 celkem 2800 lidí od nákazy touto závažnou chorobou. V České republice se ale stále jedná o problém, a já si troufám tvrdit, že zbytečný,“ uvedl vynálezce první očkovací vakcíny proti encefalitidě Christian Kunz.

Podle Prymuly již v současné době nelze říci, že by Česká republika měla pouze některé oblasti se zvýšeným rizikem nákazy. „Zamořená je celá oblast. A dávno už neplatí ani to, že klíště nežije v nadmořských výškách nad 700 metrů. I ve výškách 1140 metrů jsme nalezli klíšťata infikovaná encefalitidou,“ podotkl Prymula. Připomněl, že samotnou nemoc nelze léčit, pouze zmírňovat její průběh. Účinnou prevencí je ale právě očkování.