Národní referenční laboratoř pro chřipku ve čtvrtek uvedla, že Česká republika má celkem 15 nakažených chřipkou A(H1N1). Informaci potvrdilo také ministerstvo zdravotnictví.

Jak agentura Mediafax ve čtvrtek ráno informovala, v Ostravě přišli na jedenáctý a dvanáctý případ. Nakaženými jsou partneři (mladá žena a mladý muž), kteří se vrátili do Česka ze soukromé cesty v USA. Oba dorazili na infekční kliniku FN v Ostravě. Vzhledem k relativně mírnému průběhu onemocnění byli ponecháni v domácí izolaci s nasazením antivirotické léčby. V současné době je jejich zdravotní stav dobrý. V úzkém a přímém kontaktu s nimi nebyla žádná další osoba.

V dalších třech případech se jedná o dvě ženy a mladého muže. Jedna z nakažených přiletěla do Česka z USA. První příznaky onemocnění se u ní objevily ještě za pobytu v USA, lékařskou pomoc vyhledala na letišti v Ruzyni a odtud odjela na infekční kliniku FN Na Bulovce. S ohledem na klinický stav byla ponechána v domácí izolaci bez léčby antivirotiky. V současné době je její zdravotní stav dobrý, stejně tak jako zdravotní stav dvou osob, které s ní byly v domácnosti v kontaktu.

Dalším nakaženým je mladý muž, který se do ČR vrátil z Japonska. První příznaky onemocnění pozoroval již v letadle při cestě domů. Také on zůstal v domácím léčení s nasazenými antivirotiky. V současné době je bez zdravotních obtíží a jedna osoba, která s ním byla v kontaktu, je rovněž bez zdravotních obtíží.

Patnáctou nemocnou je žena z USA. Po příletu do Prahy se u ní projevily první lehké příznaky. O den později se její zdravotní stav zhoršil a nakonec musela být hospitalizovaná na infekční klinice FN Na Bulovce. V současné době ještě přetrvává rýma, pacientka bude propuštěna v neděli a 6. července 2009 odlétá z ČR. V kontaktu s ní byla jedna osoba, která je v domácí izolaci a je bez obtíží.

Reklama