V rámci celoevropského testu odpočívadel se hodnotila i čistota a vybavenost záchodů. Jak si myslíte, že dopadly ty české? Katastrofálně. Nesouhlasíte? Možná jste o dovolené procestovali Evropu a některé záchody se vám zdály mnohem špinavější než ty naše? Samozřejmě, nedá se paušalizovat, výjimky se jistě najdou, ale jak píše iDnes.cz, EuroTest, který si vzal na mušku dvě česká odpočívadla (Starovičky u Hustopečí na dálnici D2 a Speřice nedaleko Humpolce na D1) jim přidělil nedostatečnou.

Snímky pořízené v Česku, které doprovázejí výsledky testu, působí odpudivě:

adac

Nejhorší známku jsme získali za sanitární zařízení a osobní bezpečnost. Česká odpočívadla jsou prý navíc v noci zcela ponořena do tmy.

Ale abychom v tom nebyli sami.

Raději minout mají motoristé také slovenská a španělská dálniční parkoviště. Ve Slovinsku nevyhovovaly kvůli mizerné hygieně záchody nebo chyběla možnost si umýt ruce. Jen o něco lépe si vedla odpočívadla v Nizozemsku a Belgii. Sice údajně vynikají čistotou, ale záchody tam často chybí úplně. Kompletní test najdete TADY.

Teď je otázka, jestli není lepší špinavý záchod než žádný.

Tím nechci v žádném případě omlouvat českou specialitu - páchnoucí záchody. Jeden příklad za všechny: Před nedávnem jsem poprvé jela Pendolinem. Těšila jsem se. Konečně kulturní cestování. Ano, vlak byl komfortní , tichý, rychlý, luxusní, ale když jsem vstoupila na záchod, bylo mi jasné, že jsem v Čechách. Měla jsem chuť seřvat průvodčího, jak je možné, že v takovém hogo fogo vlaku, kde si platíte za luxus, narazíte na záchod, který si ve smradu v ničem nezadá s venkovským courákem poslední kategorie.

Foto: ADAC

Co si o tom myslíte? Jsou špinavé a páchnoucí záchody naší vizitkou, kterou nám už nikdo neodpáře? Dá se s tím něco dělat? Je málo uklizeček, nebo jsme opravdu taková čuňata? Jaké máte zkušenosti ze zahraničí?

Reklama