Viry útočí! Lékaři varují: Chřipková epidemie už propukla!

Blíží se k nám pandemie? Možná už brzy. Největší atak nemoci lékaři očekávají tento týden. 
 

„Výskyt chřipky vzrostl v České republice jen za poslední týden v průměru o 23 %,“ varuje Hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Podle něj je nejhorší situace na Moravě, především na Zlínsku.

„Akutním onemocněním dýchacích cest trpí v současné době 1505 obyvatel ze 100 tisíc!“

Pandemie = hromadný výskyt infekčního onemocnění postihující obyvatelstvo v neomezeném prostoru

Pozor, nepleťte si chřipku s nachlazením či s angínou!
Chřipka i nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest a někdy nebývá snadné rozpoznat, co právě útočí na váš organizmus. Pro mnohé z nás je chřipka totéž, co nachlazení nebo angína.

Je to obecně rozšířený omyl. Chřipku a nastuzení způsobují viry, angína, přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí.

Chřipkové viry se z člověka na člověka šíří kapénkovou nákazou. Jde o mikroskopické infekční částečky hlenu a slin obsahující velké množství virových částic.

Při aktivním onemocnění jsou viry ve velkém množství přítomny v sekretu dýchacích cest. K tvorbě a uvolňování kapének pak dochází při kašlání, kýchání, ale i při běžném mluvení.

Kapénky se společně s okolním vzduchem dostávají při vdechu do dýchacích cest dalších lidí. K obvyklým způsobům přenosu chřipkových virů patří například i líbání nebo používání společných předmětů (jídelních příborů, kapesníků).

Chřipka versus nachlazení
Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle. Ráno se ještě cítíte v pohodě a odpoledne je už všechno jinak. Klasické příznaky nachlazení – rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, chrapot a kýchání – nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, nesmírná únava, bolesti hlavy, kloubů a svalů.

Také uzdravování je při těchto infekcích různé. Nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Nakažlivá chřipka ale většinou trvá až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik dalších týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek či zápal plic.

Jaké jsou příčiny?
„Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se zachytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Imunitní systém reaguje zaplavením postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí,“ vysvětlil Ženě-in pražský specialista ORL (ušní–nosní–krční) Věroslav Gebouský. „Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem snahy organizmu odvrátit infekci.“

Chřipka i nachlazení se objevují častěji v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vytváří dokonalou základnu k množení virů.

„Ty způsobují otok, vysoušení a poškozování nosní sliznice,“ říká Gebouský. „Čas od kontaktu člověka s virem do počátku příznaků onemocnění (inkubační doba) je krátký. Pohybuje se mezi 18–24 hodinami.“

Obě nemoci mají podobné příznaky, ale měli bychom mezi nimi rozlišovat. Pokud se totiž chováme k chřipce jako k nachlazení, může se nám to ošklivě vymstít s následnými komplikacemi.

„Nachlazení se projevuje únavou, kýcháním, kašlem a rýmou. Teplota bývá zvýšená o 1–2 ˚C. Může pobolívat hlava, krk, někdy i svaly,“ popisuje specialista ORL. „Chřipka mívá rychlý nástup a člověka »uzemní«. Tělo zachvátí slabost a typický pocit celkové rozpadlosti. Horečka dosahuje 39 ˚C a více. Výrazně bolí hlava, krk a svaly, někdy pálí a slzí oči. Trápí vás suchý kašel.“

Rada Ženy-in: Nachlazení zvládnete sami, s chřipkou běžte k doktorovi.
A rozhodně na ni neberte domácí, náhodně skladované léky.
Na chřipkové viry totiž většinou nezabírají – řiďte se radou a předpisem lékaře!

Horečka a bolesti
Chřipka má poměrně krátkou inkubační dobu a její první projevy překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel. Začíná zpravidla vysokou horečkou (38–40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka.

Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Stejně jako každé nachlazení nemusí být chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém.

„Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být také příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních,“ říká doktor Gebouský.

„Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy.“

Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva! V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Pravidla při chřipce
Po smrkání si umyjte ruce
Nezakrývejte si při kýchání a kašlání ústa holou rukou (rukama přenášíte viry)
Používejte papírový kapesník a vyhoďte jej po jednom použití
Smrkejte často, jemně a jednu nosní dírku po druhé
Nepotlačujte kašel a rýmu, aby choroboplodné zárodky
   mohly z těla ven. Berte jen léky k uvolnění ucpaného
   nosu a usnadnění vykašlávání
Omezte užívání nosních sprejů na tři dny
Pijte hodně horkých tekutin, zůstaňte v teple
Jezte jogurty, ovoce a zeleninu, užívejte vitamin C
Pijte silnou kuřecí polévku
Nekuřte, omezte alkohol a snižte spotřebu kofeinu
Hodně spěte a odpočívejte
Po nemoci vyhoďte zubní kartáček (abyste se znovu
   neinfikovali)
Často měňte ručníky (vlhko prospívá virům) a hodně 
   větrejte
Používejte mentolové pastilky pro zmírnění bolesti v krku
Používejte mentolovou mast pod nos a na hrudník na noc
Na noc si dejte více pod hlavu
Nezapomeňte, že člověk je nakažlivý několik dní před projevením příznaků a týden po vyléčení.

Necháváte se pravidelně proti chřipce očkovat? Používáte preventivně multivitaminy, a pokud ano, jaké? Máte nějaký zaručený recept proti chřipce?

Reklama