Viry útočí! Lékaři varují: Chřipková epidemie už propukla!
Blíží se k nám pandemie? Možná už brzy. Největší atak nemoci lékaři očekávají tento týden.
„Výskyt chřipky vzrostl v České republice jen za poslední týden v průměru o 23 %,“ varuje Hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Podle něj je nejhorší situace na Moravě, především na Zlínsku.
„Akutním onemocněním dýchacích cest trpí v současné době 1505 obyvatel ze 100 tisíc!“
Pandemie = hromadný výskyt infekčního onemocnění postihující obyvatelstvo v neomezeném prostoru |
Pozor, nepleťte si chřipku s nachlazením či s angínou!
Chřipka i nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest a někdy nebývá snadné rozpoznat, co právě útočí na váš organizmus. Pro mnohé z nás je chřipka totéž, co nachlazení nebo angína.
Je to obecně rozšířený omyl. Chřipku a nastuzení způsobují viry, angína, přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí.
Chřipkové viry se z člověka na člověka šíří kapénkovou nákazou. Jde o mikroskopické infekční částečky hlenu a slin obsahující velké množství virových částic.
Při aktivním onemocnění jsou viry ve velkém množství přítomny v sekretu dýchacích cest. K tvorbě a uvolňování kapének pak dochází při kašlání, kýchání, ale i při běžném mluvení.
Kapénky se společně s okolním vzduchem dostávají při vdechu do dýchacích cest dalších lidí. K obvyklým způsobům přenosu chřipkových virů patří například i líbání nebo používání společných předmětů (jídelních příborů, kapesníků).
Chřipka versus nachlazení
Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle. Ráno se ještě cítíte v pohodě a odpoledne je už všechno jinak. Klasické příznaky nachlazení – rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, chrapot a kýchání – nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, nesmírná únava, bolesti hlavy, kloubů a svalů.
Také uzdravování je při těchto infekcích různé. Nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Nakažlivá chřipka ale většinou trvá až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik dalších týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek či zápal plic.
Jaké jsou příčiny?
„Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se zachytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Imunitní systém reaguje zaplavením postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí,“ vysvětlil Ženě-in pražský specialista ORL (ušní–nosní–krční) Věroslav Gebouský. „Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem snahy organizmu odvrátit infekci.“
Chřipka i nachlazení se objevují častěji v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vytváří dokonalou základnu k množení virů.
„Ty způsobují otok, vysoušení a poškozování nosní sliznice,“ říká Gebouský. „Čas od kontaktu člověka s virem do počátku příznaků onemocnění (inkubační doba) je krátký. Pohybuje se mezi 18–24 hodinami.“
Obě nemoci mají podobné příznaky, ale měli bychom mezi nimi rozlišovat. Pokud se totiž chováme k chřipce jako k nachlazení, může se nám to ošklivě vymstít s následnými komplikacemi.
„Nachlazení se projevuje únavou, kýcháním, kašlem a rýmou. Teplota bývá zvýšená o 1–2 ˚C. Může pobolívat hlava, krk, někdy i svaly,“ popisuje specialista ORL. „Chřipka mívá rychlý nástup a člověka »uzemní«. Tělo zachvátí slabost a typický pocit celkové rozpadlosti. Horečka dosahuje 39 ˚C a více. Výrazně bolí hlava, krk a svaly, někdy pálí a slzí oči. Trápí vás suchý kašel.“
Rada Ženy-in: Nachlazení zvládnete sami, s chřipkou běžte k doktorovi. |
Horečka a bolesti
Chřipka má poměrně krátkou inkubační dobu a její první projevy překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel. Začíná zpravidla vysokou horečkou (38–40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka.
Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.
Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.
Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.
Stejně jako každé nachlazení nemusí být chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém.
„Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být také příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních,“ říká doktor Gebouský.
„Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy.“
Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva! V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.
Pravidla při chřipce
• Po smrkání si umyjte ruce
• Nezakrývejte si při kýchání a kašlání ústa holou rukou (rukama přenášíte viry)
• Používejte papírový kapesník a vyhoďte jej po jednom použití
• Smrkejte často, jemně a jednu nosní dírku po druhé
• Nepotlačujte kašel a rýmu, aby choroboplodné zárodky
mohly z těla ven. Berte jen léky k uvolnění ucpaného
nosu a usnadnění vykašlávání
• Omezte užívání nosních sprejů na tři dny
• Pijte hodně horkých tekutin, zůstaňte v teple
• Jezte jogurty, ovoce a zeleninu, užívejte vitamin C
• Pijte silnou kuřecí polévku
• Nekuřte, omezte alkohol a snižte spotřebu kofeinu
• Hodně spěte a odpočívejte
• Po nemoci vyhoďte zubní kartáček (abyste se znovu
neinfikovali)
• Často měňte ručníky (vlhko prospívá virům) a hodně
větrejte
• Používejte mentolové pastilky pro zmírnění bolesti v krku
• Používejte mentolovou mast pod nos a na hrudník na noc
• Na noc si dejte více pod hlavu
• Nezapomeňte, že člověk je nakažlivý několik dní před projevením příznaků a týden po vyléčení.
Necháváte se pravidelně proti chřipce očkovat? Používáte preventivně multivitaminy, a pokud ano, jaké? Máte nějaký zaručený recept proti chřipce?
Nový komentář
Komentáře
Suzanne: Každej ten mentol je z jiného zdroje
Aja: a jaký je teda podle tebe rozdíl mezi mentolovými a mátovými bonbony, když v mátě je mentol, který dle některých pramenů dráždí??
Jo a důležitá rada dotřetice - léky na obrázku nebrat, jsou modré!
1. nepamatuju si, kdy jsem měla naposledy chřipku, čili to považuju za zbytečné
2. ne, žádné humusy do sebe necpu, jím běžně zeleninu a ovoce v čerstvém stavu (tedy jedla jsem, dokud nezačal nakupovat manžel, teď mi tvrdí, že nemohl koupit, co je na lístku, protože neví, jak to vypadá )
3. narodit se s dobrýma genama, nepřetápět..
gerda: kartáček má být co nejměkčí, ale s co nejvíc chlupama, aby dobře čistil a chlupy se neohýbaly, ale zároeň nesmí moc ničit dásně - mohl by odhalit krčky u zubů.
Vivian: Ja mela chripku snad jen jako dite. Takovou tu, co clovek nema rymu, kasel, neboli ho v krku, zato ma horecku a boli ho cely clovek vcetne vlasu. Mivam tridenni virozy, prvni den bolest v krku, druhy den odezni a zacne ryma, treti den se prida kasel a ctvrty den je mi dobre.
Já neměla chřipku asi dvacet let... Tady se z toho dělá drama, přitom ve skutečnosti je to podle mě spíš tak, že je prostě zima a lidi jsou nastydlí... A kolikrát ani lékař nerozezná chřipku od rhinovirové infekce s těžším průběhem.
A tyhle rádobyodborné články o nemocech od laiků už mě někdy fakt štvou
Nyotaimori: děláš dobře. Mně zas, i lékaři, tvrdili, že mám mít kartáček spíš tvrdší, aby dobře masíroval dásně. Moc dobrá rada - od zánětů a paradentózy mi to nepomohlo ani trochu, spíš naopak. Takže zpětně vidím, že ke svým dásním se má člověk chovat slušně a s citem.
Pavla_b: Nee, najdi si informaci teda jinde
Aja: děláš reklamu cotoje? ?
Pavla_b: Tak nějak http://www.cotoje.cz/
Aja: hmm, nejsem chemik, stačí mi prostá informace, že menthol je buď přírodní většinou z máty nebo syntetický.. působení je asi pořád stejné, ne?
Pavla_b: Je to trochu složitější, koukni třeba do Co je co na netu...
Celý Čechy? To mě zase vynechali? Chjoooo...
Kelly: Aha. No neviděla jsem na lešení zedníka s berlemi. Pokud se tak děje, je to chyba zaměstnavatele, že to dopustí.
Jinak pandemie fakt není stav, kdy na Chebsku a ve středních Čechách je víc nemocných, než za poslední tři měsíce. Aby to byla pandemie, tak by chřipka musela klátit obyvatelstvo od Švédska po Afriku.
Doufám, že podobné informace,jak vypadá chřipka si přečte konečně někdo v redakci Novy, aby neblamoval národ reportážemi s kašlajícími a smrkajícími dětmi a děsil pandemií chřipky
Aja: menthol je z máty, ne?
Ajisa: ale musí to být pořádnej velkej vir
jo tak chřipka taky klátí ......