Prostitutka z UkrajinyČeská republika se v posledních letech stala cílovou zemí obchodu s „bílým masem“. Před několika lety přitom ještě patřila mezi státy, odkud oběti sexuálního či pracovního vykořisťování pocházely. Nyní naopak takoví lidé do Česka směřují z jiných zemí. Taková je oficiální zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO).

Nejčastěji k nám vozí holky z Ukrajiny. Ta je jednou z hlavních „křižovatek“ pro obchodníky s bílým masem v Evropě. Je zároveň tranzitní a cílovou zemí a rovněž státem, odkud pochází celá řada obětí vykořisťování. Přes Ukrajinu pak směřují zejména oběti zneužívání z Moldavska, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a z Ruska.

Východní Evropa však zdaleka není jediným útočištěm obchodníků s lidmi ve světě. Podle dat z roku 2005 bylo jejich obětí po celém světě více než 12 milionů. Jejich „zaměstnavatelé“ je přitom připravili o 20 miliard dolarů, které by zneužívaní lidé dostali, pokud by byli normálně placeni za odvedenou práci.

Čtyřem Čechům a třem cizincům hrozí až dvanáct let vězení. Podle obžaloby obchodovali s lidmi, lákali ženy z Východu, slibovali podnikání. Nyní to vysvětlují před budějovickým krajským soudem.

Dvaačtyřicetiletý Oleg Anatolijev Glushkov začal po roce 2000 podnikat v Česku s dovozem aut do Ruska. Pak se ale rozhodl rozšířit svoji působnost na krajanky, kteří hledají práci. V inzerátech nabízel profese uklízeček a servírek. Dívky ale nakonec končily jako prostitutky v klubech.

Dívka s přezdívkou Čertice vypráví: „Seznámila jsem se se zprostředkovatelkou, ženou na internetu. Nabídla mi, že mohu u ní v klubu prodávat kosmetiku,“ popisovala například dívka s přezdívkou Čertice. Nakonec skončila na Prachaticku jako prostitutka. Odváděla třicet eur za každého klienta.

Cizinek nepřibývá, jsou jen exotičtější

Organizace Rozkoš bez rizika (www.rozkosbezrizika.cz) je dnes a denně v kontaktu se ženami a dívkami živícími se prostitucí. Její ředitelka Hana Malinová zprávě Mezinárodní organizace práce oponuje. „Nárůst není vyšší, jen se u nás pohybuje více exoticky vypadajících prostitutek,“ řekla v krátkém rozhovoru pro Ženu-in Malinová.

Máte tedy odlišné poznatky. Proč myslíte, že ILO došla k názoru, jaký ve zprávě uvádí?
Domnívám se, že vyvodili tento mylný závěr z toho, že se v Česku objevuje stále více exotických dívek. Z toho ale nevyplývá, že je tu více dívek dovážených ze zahraničí. Myslím, že to číslo není nijak výrazně odlišené od minulosti.

Mluvíte o exotických dívkách. Ukrajinky a dívky z východních zemí mizí?
Nikoliv. Samozřejmě, že sem kuplíři vozí stále dívky z Ukrajiny, Ruska a dalších bývalých sovětských zemí. Pro ty je Česko pořád dost atraktivní, a to díky jazykové příbuznosti, ale také schopnosti pohybovat se v prostředí postkomunistické země. Jen se tu objevuje více dívek odjinud.

Prostitutka z GhanyNapříklad?
Mluvím o exotických kráskách z afrických zemí, třeba z Ghany, Nigérie, ale samozřejmě z asijských zemí.

ILO hovořila o nárůstu cizích dívek jako o trendu. Vy to víceméně odmítáte. Sledujete ale nějaký nový trend v oblasti prostituce v Česku?
Ano. Například to, že je stále více zájem o služby za rohem. Němci už sem v takovém množství nejezdí za prostitutkami, pokud, tak spíše jen příhraničních oblastech. A čeští muži už nevyjíždějí tolik za exotickým sexem do ciziny, radši si za Thajkou zajdou do nějakého blízkého klubu. Najdou to samé, jako by jeli až do Asie, ale takhle to je mnohem dostupnější.

Zdá se vám, že je u nás více vidět exoticky působící ženy, nebo myslíte, že jsou spíše zavřeny mezi čtyřmi stěnami pokojů v bordelech?

Reklama