Před vyhlášením cen Českého lva za rok 2004 vzniklo jisté napětí. Do popředí se dral film Ivana Fíly, Král zlodějů, o jehož české výrobě by se dalo diskutovat.

 

Akademie vyřešila věc šalamounsky.

Konkurenční a diváky favorizované Hřebejkovo Horem pádem si odneslo klíčové ceny a dostalo se tak na vítěznou stranu vah. Avšak Král zlodějů zůstal jen v těsném závěsu, jelikož poprvé v historii si odnesly dva filmy stejný počet sošek. V případě zápolení českých filmů vyrobených v průběhu roku 2004 to byly příznačně právě čtyři Čeští lvi pro oba zmíněné favority.

 

Za dlouholetý umělecký přínos českému filmu byla oceněna paní Stella Zázvorková. Publikum  Velkého sálu pražské Lucerny povstalo a jeho hlasitý potlesk letitou umělkyni možná zaskočil. Málem cenu upustila, ale nebyla by to profesionálka na jevištích, kdyby se z rozpaků nedokázala s noblesou „vymluvit“.
"Je to strašně těžká cena - málem mě porazila," řekla dojatá herečka a dodala: "Nevím, jak bych vám poděkovala. Vzpomínám často na pana Wericha. Ten říkal - stáří je strašná věc, ale je to jediná možnost, jak se udržet naživu."
 

Mistři režiséra Marka Najbrta, kteří byli nominováni v sedmi kategoriích, zabojovali úspěšně o vítězství v kategorii za nejlepší střih a herci tohoto snímku, Jan Budař a Klára Melíšková si odnesli sošku lva za výkony ve vedlejších rolích.

 

Sympatická Klára Melíšková přišla děkovat s křečí v obličeji.

Moderátor večera, Martin Zbrožek, jí přispěchal na pomoc. Bylo třeba ji podržet pravou stranu obličeje a jeho těsná přítomnost u sympatické herečky způsobila, že svoje díky musela křičet přes mohutný aplaus publika.

 

Martin Zbrožek pojal své moderátorství přesně tak, jak se očekávalo. Oceněným skákal do řeči a z komentování udělal show ze sedmdesátých let. (Jedním z mála, komu se podařilo promluvit, byl Jan Hřebejk, který se váhavě, ale zcela jasně otřel o naši politickou fraškovitou aféru...)

 

Zbrožek sám předesílal, že o vtip a trapnost nebude v průběhu slavnostního večera nouze. Jen otrlí televizní diváci, kteří se dokázali přenést přes úvodní chvíle ceremoniálu a televizor nevypnuli, se mohli dočkat několika více či méně zaimprovizovaných vtipů. Vše podporoval Petr Čtvrtníček z komentátorské lóže pražské Lucerny, který na vše nahlížel jako strnulý televizní hlasatel. Díky němu se diváci dozvěděli, kdy a kdo z oceněných slaví svátek, a sem tam byli ohromeni Čtvrtníčkovým universálním překladem z angličtiny.

 

Na pódium si Petr Čtvrtníček „odběhl“ jen jednou, a to při předávání ceny za nejlepší zvuk. Na úvod řekl, že zvuk je mnohdy to jediné, co z filmu zbude, když se člověk otočí na druhý bok. „Děkuji tedy všem zvukařům, kteří takto a dovedně občas změní televizní vysílání na rozhlasové…“

 

O hudební doprovod se během předávání cen postaral již obvyklý Okamžitý filmový orchestr Varhana Orchestroviče Bauera. Dirigent čekal na pokyny Martina Zbrožka, aby se na chvíli a pod vlivem rytmů orchestrů vždy pološíleně „rozklátil“. Většinu melodií zakončili již společně se zpěvem moderátorovým.

 

Zpěv tohoto hudebníka, herce a profesionálního improvizátora trapný nebyl, což dokázal v živém doprovázení stále noblesní zpěvačky Evy Pilarové. Jinak svému slibu o dostatku trapnosti dostál možná až příliš. Jakoby dokonal cestu danou jeho kolegou Duškem, který nastolil dříve originální úroveň provázení předávání cen České Akademie do jiné dimenze, ve které jde o to, kdo více snese, kdo toho více vydrží. Je to stále lepší než amerikanizovaný přístup plný noblesy a děkování bohu a matkám, ale možná by to mohl Petr Vachler s ostatními otci Českého lva zkusit příští rok zase jinak.

 

Český lev za rok 2004

 

 

NEJLEPŠÍ FILM
HOREM PÁDEM

NEJLEPŠÍ REŽIE
JAN HŘEBEJK - HOREM PÁDEM

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
PETR JARCHOVSKÝ - HOREM PÁDEM

NEJLEPŠÍ KAMERA
VLADIMÍR SMUTNÝ - KRÁL ZLODĚJŮ

NEJLEPŠÍ STŘIH
PAVEL HRDLIČKA - MISTŘI

NEJLEPŠÍ ZVUK
ZDENĚK TAUBLER - KRÁL ZLODĚJŮ

NEJLEPŠÍ HUDBA
MICHAEL KOCÁB - KRÁL ZLODĚJŮ

NEJLEPŠÍ VÝTVARNÝ POČIN
MILAN POPELKA - VATERLAND - LOVECKÝ DENÍK

HLAVNÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ - HOREM PÁDEM

VEDLEJŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
KLÁRA MELÍŠKOVÁ - MISTŘI

HLAVNÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
YASHA KULTIASOV - KRÁL ZLODĚJŮ

VEDLEJŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
JAN BUDAŘ - MISTŘI

DLOUHOLETÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS
STELLA ZÁZVORKOVÁ

DIVÁCKY NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ FILM
SNOWBOARĎÁCI

 

CENA SAZKY - 1. MÍSTO
MAREK EPSTEIN - AMEN SAM

Reklama