zrz

Co mají společného Gillian Anderson, Nicole Kidman, Aňa Geislerová, Pipi Punčochatá a čtenářka VeeDee? Jsou zrzky! Poslední ze jmenovaných si zapamatujte, ještě se k ní vrátíme.

Zrzky: Ohrožený druh!

Časopis National Geographic uvádí, že jen 2 procenta populace má přirozeně ryšavé vlasy. Podle jiných statistik je na světě zrzek a zrzounů 1 až 4 procenta. Vědecké prognózy pro nositele této zvláštní genetické mutace nejsou nikterak pozitivní – během několika desítek let vymizí přirozeně zrzavé vlasy z povrchu zemského.

Na to, že zrzky a zrzci jsou ohrožený druh stejně jako ryšaví orangutani, se snažila upozornit jedna australská zoo, která v rámci této kampaně zavedla rusovlasým vstup zdarma. Na tuto akci poutala i reklama, ta se ale setkala s negativním ohlasem právě ze strany cílové skupiny. Reklama byla stažena, ale vstup zdarma platí dál, a to dokonce i pro obarvené. „Zaměstnanci opravdu nebudou nikomu kontrolovat kořínky vlasů nebo příčesky,“ řekl novinářům šéf ochranářských programů zoo Kevin Evans.zrz

Právě proto, že je zrzek a zrzků tak málo, bývají často středem pozornosti. Tato odlišnost, především u menších dětí, může způsobit výsměch ze strany „normálních“ spolužáků. Právě na tomto základu staví Brigitte van Hengelová, která vede modelingovou agenturu zaměřenou na zrzky. Hengelová tvrdí, že zrzaví lidé mají především silné charaktery, neboť museli v dětství překonávat různé posměšky.

Kouzlo zrzek objevil i amatérský malíř Bart Rouwenhorst. Bart původně hledal rusovlasou modelku pro svou tvorbu, a tak si podal inzerát. Na inzerát odpovědělo tolik zrzek, že se rozhodl uspořádat hromadné setkání zrzavých. Od té doby se schází každoročně v nizozemské Bredě na konci léta. Letos se jich sešly tři tisíce. O zrzkách je známo, že většinou patří k těm fototypům, které mají problém se slunečním zářením – špatně se opalují a rychle se spálí. Jejich světlou pleť často zdobí pihy. A proto všichni zrzouni měli na svém srazu k dispozici vizážisty, kosmetičky i dermatology.

Pořadateli mezinárodního setkání zrzků se podařilo vytvořit nový rekord v počtu zrzavých lidí na jednom místě. Ten ale nemůže být zapsán do Guinnessovy knihy rekordů právě kvůli podezření z rasové diskriminace. Editoři totiž odmítají uznávat rekordy založené na rasových charakteristikách.zrz

České zrzky, spojte se!

Tímto se pomalu dostáváme k samému jádru dnešního článku. Mezi čtenářkami Ženy-in je bezesporu mnoho rusovlásek. Jednou z nich je i VeeDee, která se inspirovala právě zmíněnou nizozemskou akcí a založila na komunitním serveru Facebook českou skupinu pro zrzky, kde si uživatelé mohou společně vyměňovat své zkušenosti, zážitky, slasti i strasti se svou neobvyklou barvou vlasů. A v budoucnu možná proběhne sraz zrzků i u nás v Česku. Předčí svého holandského bratříčka? Zakladatelce skupiny jsme položili pár otázek.

VeeDeeJste zrzka?
Ano, jsem přírodní zrzka. :-)

Kolik osobně znáte zrzavých lidí? Teoreticky by jim moc být nemělo, protože na stránkách skupiny uvádíte, že zrzavých je v populaci 1–4 %. A prakticky?
Osobně jsem jich již za život pár potkala. Když nepočítám mého bratra a mamku, měla jsem i spolužačku ve třídě na základní škole zrzavou. Asi to byla náhoda, že jsme se takhle sešly. :-) Některé články uvádějí, že je nás na světě jen 1 %, některé říkají, že až 4 %. Nejvíc jich je prý v Irsku a Skotsku, což můžu potvrdit. Ve Skotsku jsem potkala spoustu zrzavých.

Jednou z nejslavnějších zrzek je bezesporu Nicole Kidman. Líbí se Vám?
Nicole Kidman je krásná žena a výborná herečka. Jen je škoda, že se často obarvuje na blond, zrzavé vlasy jí sluší mnohem více.

Co vás vedlo k založení skupiny zrzek a zrzounů a jaký jste si stanovila cíl při jejím zakládání?
Inspirovala mě zpráva o srazu přírodně zrzavých v Holandsku. Říkala jsem si, že to není špatný nápad. Zajímalo by mě, kolik nás v České republice přírodně zrzavých vlastně je. Cíl při zakládání? Kromě toho sdružit co nejvíce zrzavých určitě to, že si můžem vyměňovat naše zkušenosti a strasti. V kolektivu vždy zrzaví tak trochu vyčnívají. Je známo, že dříve se na zrzavé všelijak pokřikovalo, proto již diskutujeme v diskuzi Mé zrzavé vlasy a poznámky z okolí. :-) Další takovou vizí je uspořádat podobný sraz jako v Holandsku - pokud se nás tedy sejde dost, zatím je ve skupině pouze 38 členů. Ale to se teprve ještě uvidí. Je také možnost se společně vydat příští rok na onen sraz do Holandska, který je prý každoroční. :-)

Pro koho je skupina určena, už podle názvu víme. Ale zkuste to upřesnit. Může vstoupit přírodní zrzoun obarvený třeba na blond, nebo dejme tomu brunetka obarvená dozrzava? A co úplně speciální barva, kterou dnes nosí nespočet lidí, včetně mě - červená? Budete tolerantní i k nim? Nebo jste se zaměřila převážně na přírodní zrzky a zrzouny s původní barvou vlasů?
Ráda bych, aby ve skupině byli opravdu pouze přírodní zrzky a zrzouni - jedině tak můžeme zjistit, kolik nás skutečně je. Proti těm, co se na zrzavo či červeno obarvují, vůbec nic nemám. Naopak, díky tomu, že se ženy začaly na zrzavo přebarvovat, ubylo onoho pokřikování. A pokud se praví zrzouni přebarvují na blonďáky či brunety, nevadí. Věřím, že se ke své přirozené barvě zase někdy vrátí. :-)

Do skupiny zrzavých se můžete přidat ZDE.

Jste zrzka? Znáte nějakou? Líbí se vám zrzavé vlasy? Šla byste na sraz rusovlasých?

Reklama