5cd526373be4cimage.png

Hlavním cílem výstavy je poukázat na snahy o ženskou emancipaci. Všechny ženy, jejichž příběhy jsou na výstavě prezentované, se nějakým způsobem snažily překonat bariéry dané společnosti, zákony i předsudky a prosadit se v oborech, které byly v minulosti považovány za výhradně mužské. Patří mezi ně například studium na univerzitě či výtvarné akademii nebo práce lékařky.  

„Tato výstava se soustřeďuje zejména na zachycení rozličnosti ženské emancipace. Návštěvníci se tak seznámí například s národní spisovatelkou, první českou poštovní úřednicí, která se vydala k samotnému císaři, aby si vyjednala povolení ke službě, nebo se světoznámou automobilovou závodnicí,“ dodává k výstavě generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

5cd5264adbd0bimage.png

Na výstavě budou zaznívat úryvky ze soukromých deníků, dopisů a vzpomínek vybraných hrdinek, kterým propůjčily hlasy současné známé osobnosti jako Nela Boudová nebo Libuše Švormová. Různorodé cesty jednotlivých žen k emancipaci pak reprezentují jejich osobní předměty. K vidění je tak třeba psací souprava Boženy Němcové, chlebové figurky, které poslala své dceři a otci z vězení novinářka Milena Jesenská nebo skicák malířky Zdenky Braunerové se studiemi aktů.

Foto: Národní muzeum

Reklama