Vypravit se do oblasti Českého Švýcarska znamená téměř jako vstoupit do pohádkového světa. Kde jinde než mezi soutěskami a skalami protkanými strmými schodišti, skrytými odbočkami, které mnohdy vyústí v nečekanou vyhlídku, můžeme propadnout zdání, že musíme objevit vchod do pekla...

Je faktem, že bývalé skalní hrádky sloužily nejen jako strážní body obchodních cest, ale i jako útočiště loupeživých band. Právě tento romantický kraj, oceněný titulem EDEN pro excelentní evropské turistické destinace, několikrát navštívil tvůrce pohádkových příběhů Hans Christian Andersen. Proč se bránit kouzlu, když snění má svůj půvab. Vypravme se do severozápadního cípu naší republiky, kde České Švýcarsko leží.

ceske_svycarsko

Foto: České Švýcarsko, o.p.s.

Příběh Českého Švýcarska se začíná psát před více než 90 miliony let. Krajinu skalních měst, věží, roklí a soutěsek za sebou zanechalo ustupující moře. Odkrytá pískovcová deska se pod vlivem větru, deště a mrazu přeměnila v ojedinělý skalní labyrint, jako se hlína pod rukama sochaře mění v umělecké dílo. Není divu, že člověkem téměř nedotčená příroda s jedinečnou faunou a flórou byla v roce 2000 vyhlášena za národní park.
S vedlejším národním parkem Saské Švýcarsko vytvářejí přírodní celek známý pod názvem Českosaské Švýcarsko. Zvláštní, že jedna z našich nejpřitažlivějších lokalit nese název po zemi, se kterou ani nesousedíme. Na názvu České Švýcarsko mají hlavní podíl švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff, kteří působili na Akademii v Drážďanech. Častým tématem jejich maleb byla krajina Českého Švýcarska připomínající jejich rodnou zemi.

Vidět dech beroucí Pravčickou bránu si nikdo z návštěvníků nemůže nechat ujít. Čím je mohutný, šestnáct metrů vysoký a téměř sedmadvacet metrů široký oblouk tak výjimečný, že přitahuje celosvětovou pozornost? Hra barev měnícího se slunce na pískovci a pozadí romantické krajiny přináší údiv, že něco tak krásného nestvořil člověk, ale sama příroda. K Pravčické bráně vedou dvě cesty. Kratší čtyřkilometrová trasa vedoucí z Hřenska znamená pro turisty zátěžovou zkoušku díky strmému stoupání. Sice delší, zato nenáročnou variantou na výstup, je Gabrielina stezka, která začíná v Mezní Louce. Na úpatí největšího skalního mostu ve střední Evropě se nachází výletní zámeček „Sokolí hnízdo“. Tato odvážná stavba je jakoby opřená o skálu. Přízemí stavby slouží jako restaurace a informační centrum, kde můžete pořídit upomínkové předměty.

Víte, že... Pravčická brána má menší sestru? Jmenuje se Malá Pravčická brána a najdete ji v Jetřichovických stěnách. Je 2,3 m vysoká a 3,3 m široká, takže by se vám možná vešla i do pokoje.

skaly

Foto: České Švýcarsko, o.p.s.

V Jetřichovických stěnách najdeme hned tři z nejkrásnějších vyhlídek Českého Švýcarska. Pro jejich obchůzku si vyšetřete přibližně tři hodiny. Mariina vyhlídka je usazena na špici skalního ostrohu. K dosažení Vilemíniny stěny je třeba přejít krátký dřevěný můstek přes propast a octneme se tak na temeni pískovcového obra. Poslední vyhlídka pod jménem Rudolfův kámen se nachází ve výšce 484 metrů a musíme vynaložit značné úsilí, abychom si zasloužili výhled do krajiny. Na první pohled nás při výstupu zaujme nápadné zbarvení některých skalních ploch, které vytváří zajímavé ornamenty.

lodicky

foto V. Sojka

Krásu majestátních skal lze obdivovat i z vodní hladiny. Nedaleko Hřenska, ve skalních puklinách, čeří hladinu protékající říčky Kamenice výletní pramice. Plavba je doplněna poutavým výkladem převozníka, který podává výklad o historii a současnosti soutěsek a upozorňuje na rozmanité skalní útvary. Jízda Edmundovou soutěskou dlouhou 960 metrů trvá asi 20 minut.

lodicky2

foto V. Sojka

Do filmových kulis se můžete podívat prostřednictvím návštěvy zříceniny starého mlýna. Tady budete chvíli pyšnou princeznou Krasomilou nebo čertem z pohádky Peklo s princeznou. K Dolskému mlýnu skrytému větvemi stromů se dá pohodlně dojít krásnou cestou z Jetřichovic, z Růžové anebo tam sestoupat z Vysoké Lípy. Zážitek je to skutečně filmový - v kterékoli roční době.

dolsky mlyn

Dolský mlýn, foto V. Sojka

Pokud se vydáte údolím říčky Křinice, můžete při troše štěstí spatřit černé čápy. Kyjovské údolí protíná řada turistických a cyklistických tras. Jedna z nich, slavná a obnovená Köglerova stezka, kopíruje z části dávnou stezku, po níž se vydávali loupeživí rytíři. Je dlouhá 23 km a vede z Krásné Lípy.

na_kolech

Foto: České Švýcarsko, o.p.s.

Chcete-li si osvojit umění fotografovat, neváhejte využít fotografický workshop pod vedením zkušených profesionálních fotografů, který vznikl za podpory obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. Víkendové kurzy vhodné pro začátečníky a amatérské nadšence umožní proniknout do hlubin fotografování, zautomatizovat si práci s fotoaparátem či poznat výhody i úskalí různých technik. Absolvování kurzu vám umožní zachytit krajinné scenérie a uchovat si kouzlo okamžiku v jakémkoliv počasí.

Pozvání na události v regionu České Švýcarsko

Zajímá vás církevní umělecká tvorba? Potom nepropásněte v kraji pyšnícím se titulem znamenité evropské destinace EDEN novou expozici církevního umění Šluknovska, která je instalována ve vstupní budově Loretánské kaple v Rumburku. Výstava artefaktů potrvá od června až do konce října. Za návštěvu stojí nejen zmíněná expozice, ale též kaple samotná, která se díky štukové a sochařské výzdobě řadí mezi nejhodnotnější svatostánky v ČR. Loretánská kaple je přesnou kopií originálu „Svaté chýše“ v italském městečku Loreto u Ancony a je s ní spojováno více než 30 zázračných uzdravení. Vzácnou modlou je zde pak socha Černé madony.

Děčínská zoo, ležící na území Českého Švýcarska - historicky prvního vítěze českého národního kola soutěže EDEN, připravila na sobotu 16. 6. 2012 akci Asie v zoo. Ta je spojena s kampaní EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií) za záchranu ohrožených zvířat jihovýchodní Asie. Na návštěvníky čeká například hudební vystoupení, jízda na koni, povídání o zvířatech z oblasti jihovýchodní Asie nebo soutěže o volné dětské vstupy do zoo.

Buďte vítáni v kraji, kde čarovnou přírodu šetrně doplňuje stopa člověka.
Více informací na stránkách regionu www.ceskesvycarsko.cz. Přehled dalších regionů, které uspěly v soutěži EDEN, naleznete na nově spuštěných stránkách www.kudyznudy.cz/eden.

Zdroj: tisková zpráva

Foto: České Švýcarsko o.p.s.

Reklama