Pokud by se dala úspěšnost akce posuzovat podle délky fronty v šatně, tak už by vám mohlo být od začátku jasné, že tenhle večer - finále Miss Orient 2005 - bude povedený. V nabitém sále čekal na porotu, ve které nechyběla ani výborná tanečnice Zahra z Alžíru, populární zpěvák Ali Amiri či manželka premiéra Zuzana Paroubková, nelehký úkol vybrat mezi tanečnicemi tu NEJ.

Soutěž Miss Orient vyhlásilo letos v zimě Centrum orientálního tance. Cílem bylo najít ženu či dívku, která nemusí mít modelkovské podvyživené parametry ani jí nemusí být sladkých šestnáct. Zato bude mít ženské kouzlo, osobitost a právě ty vyjádří prostřednictvím svého tance.

Ale soutěžící musely samozřejmě také předvést, nakolik zvládají techniku orientálního tance - a všech deset jich postupně zatančilo tříminutový tanec v choreografii lektorky Karoliny Idrisové. Bylo zajímavé sledovat, jak se s povinným tancem jednotlivé soutěžící vypořádaly, a nelze než konstatovat, že když dva dělají totéž, není to totéž…Ačkoli to byla podívaná pěkná, desetkrát zopakovaná písnička z téhle povinné disciplíny mi zněla v hlavě, ještě když jsem se hluboko po půlnoci konečně dostala do postele.

Po přestávce následovala disciplina na koukání mnohem zajímavější – volný tanec. Tady mohly tanečnice popustit uzdu své fantazii jak při výběru hudby, tak tanečních prvků. Záleželo na každé z nich, nakolik dá vyniknout svým přednostem a dokáže, že kromě zvládnutí technických náležitostí tance umí i oslovit publikum a vkládá do tance i tu správnou energii… Podívaná to byla pestrá, zazněly nejen skladby v klasickém stylu, temperamentnější skladby v duchu latinskoamerických rytmů, ale i moderní orientální popík.

 

Dle reakcí publika se nejvíce líbilo vystoupení Miroslavy Gebouské z Lokte. Mirka zaujala už prvním povinným tanečkem a její volný tanec byl prostě skvělý ve všech ohledech a diváci jí jako jedné z mála tleskali už v průběhu vystoupení. Aplaus sklidil i temperamentní tanec Markéty Dintrové z Frýdku-Místku a rovněž jemné a půvabné vystoupení Terezy Blažkové z Plzně. Mirka Gebouská na svou stranu strhla nejen diváky (a ti jí přisoudili i titul Miss Orient Sympatie 2005), ale i členy poroty a stala se po zásluze historicky první českou Miss Orient.

Třetí místo Terezy Blažkové, jenž navíc získala od pořadatelů ještě speciální ocenění jako Miss Orient Talent, také nikoho nepřekvapilo. Rozpačitě přijali přítomní pouze druhé místo Pavly Vamberové z Plzně. Mírně řečeno jsem mezi jejím vystoupením a tancem vítězky našla asi takový rozdíl, jako je mezi pitím opravdového šampaňského a ovocné limonády vydávané za šampus pro děti. Po vyhlášení výsledků zatančila ještě členka poroty Zahra a její výstup završený tancem se svíčkami zakončil večer více než důstojně. Večer plný orientálního tance v Ládví se prostě povedl tak, že jste zapomněli na to, že se vaše maličkost nachází v prostředí poněkud omšelého kulturáčku na pražském sídlišti a alespoň na pár hodin jste si užívali pohádku tisíce a jedné noci...

Krátký rozhovor s Miss Orient 2005 Miroslavou Gebouskou

Mirko, jak dlouho tančíte? Asi tři roky, ale docela intenzivně - zhruba osm hodin týdně.

Měla jste během finálového večera trému? Ani ne, neměla jsem na ni prostě čas. Spala jsem totiž asi jen dvě hodiny. Ještě jsem měla spoustu práce s doděláváním kostýmu, protože je to můj vlastní výrobek a stihla jsem ho dokončit opravdu na poslední chvíli. 

Jaké to je být Miss Orient? Ještě jsem o tom nepřemýšlela, myslím, že mi to dojde spíš v příštích dnech.

Změní něco ve Vašem životě tohle vítězství? Ano, myslím, že budu tančit ještě o něco intenzivněji.

Co vás přivedlo k tomuto tanci? Tak byly to jednak zdravotní důvody a také to, že už jsem jako malá holka milovala orientální pohádky a tak trochu jsem si přála být princeznou. Vlastně se mi dnes tak trochu splnil můj holčičí sen…  

foto: archiv COT¨

více informací na www.missorient.cz

 
Reklama