Moře u nás, u nás v Česku! Náš věčně věčný sen nebo budoucí realita? Otázka, na kterou jsem se rozhodla najít odpověď, ležela v části mého zažívacího traktu po dlouhé dny, a tak jsme se rozhodla na tuto záhadu nalézt klíč.

Myšlenka, že za nějaký ten pátek (ano, sice poměrně dlouhý, ale má seniorská léta by snad ještě obsáhl), budu moci jezdit k moři a neopustit přitom hranice naší republiky, mi zkrátka nedala spát! Kontaktovala jsem tedy paní Ing. Jitku Bártovou, starostku města Duchcov, který by měl hrát v budoucnu roli prvního námořního přístavu a po velmi krátké a vřelé domluvě jsem se vydala vstříc prvnímu českému námořnímu dobrodružství…

ddd

„Zdravím vás paní Bártová, tak už sedím ve vlaku, kolem 11:00 bych měla dorazit.“ „Tak to je skvělé, vyzvednu vás na nádraží,“ odpověděla mi stále dobře naladěná paní Bártová. Jak slíbila, tak také učinila! Na duchcovském nádraží na mne čekal odvoz (motorističtí znalci prominou, na automobilové značky jsme nikdy neměla pamatováka) v osobním podání paní starostky za volantem. „Bártová, moc mě těší, než dorazíme na radnici, projedeme se městem, souhlasíte?“ S nadšením jsem samozřejmě přikývla, ve městě, kde zemřel známý svůdník všech žen Casanova, jsem byla přeci jen poprvé ve svém životě. Krátkou chvíli jsme tedy projížděly městem, paní starostka mi ochotně popisovala veškeré pamětihodnosti, ale i nechvalné části města. Najednou jsme zastavily a paní Bártová ukazovala směrem do dáli: „Tak tam v dálce, tam je Liptická vyhlídka a náš námořní přístav Duchcovská marína. Nebojte se, odsud to vypadá daleko, ale zabere vám to maximálně čtvrt hoďky chůze z náměstí, půjdete tam?“

Tak on to vážně není fór, můj bože támhle na kopci je přístav! Ona si asi ze mě vážně neutahuje, pomyslela jsem si a už jsem se nemohla dočkat, až se dozvím víc..

ccc

Po chvilce jsme se pohodlně uvelebily v prostorné kanceláři a já plna očekávání započala se svým doslovným výslechem:

Paní starostko, jste prvním českým námořním přístavem, gratuluji!
Já vám velmi děkuji! Jsem moc ráda, kluci z Moře Klidu tímto způsobem nadchli všechny z nás. Díky bohu za všechny ty, kteří si umějí hrát!

Jak jste se vlastně s lidmi z Moře Klidu seznámila?
Víte, už si to ani pořádně nepamatuji, myslím, že naše setkání bylo šťastnou náhodou, za kterou jsem velmi vděčná. Mám ten dojem, že se musím s pány znát odjakživa.

Jaká byla vaše prvotní reakce?
No, upřímně nejdříve jsem byla zděšená, neboť v jednom z plánů, který mi byl předložen, bylo naše město zatopeno, ale poprosila jsem je, aby jej pozměnili, a vidíte, dnes už máme Duchcovskou marínu, ostatně uvidíte sama, až se na Liptickou vyhlídku vydáte. Její slavnostní otevření bude 5. 10. 2014, moc se na něj všichni těšíme.

Paní starostko, uvádíte mne do rozpaků, chcete mi tedy říci, že za několik minut se vydám do míst, kde bude za několik desítek let moře?!
Slečno redaktorko, víte, asi tak: Proč se neodrazit od země! Proč si trochu nehrát. Jsme přeci národem Járy Cimrmana, proč do našich životů tedy nepřenést trochu humoru a nadsázky. Duchcov tímto projektem žije, lidé si na místo vystavěné Duchcovské maríny nosí mušličky a těší se, co budoucnost přinese. Projekt Moře Klidu a jeho realizace nestála naše město ani korunu. Na rozdíl od ostatních projektů na propagaci výsypek. Všichni víme, že rekultivace vytěžených povrchových dolů je nutná. Proč si tedy nepohrávat s myšlenkou, že jednou zde budeme mít velké jezero, jehož korunkou bude slaná voda z Baltu?! Už jsme zabředli i do polemiky, jak se tady u nás bude dařit Baltské tresce (smích).

Vše je tedy jen recese?
Moře Klidu je projektem, který spojuje lidi. Víte, je úžasné, že se mezi námi i v dnešní době najdou lidé, kteří umí brát život s nadhledem a humorem. Během lidské existence se zrealizovala spousta věcí, kterým nikdo nevěřil. A my víme jedno: Až bude těžba v naší lokalitě zcela u konce, nastane nutný proces rekultivace, s největší pravděpodobností tedy v naší oblasti vzniknou jezera. Je to fakt, kterým bychom se měli všichni vážně zabývat a nedávat od něj ruce pryč jen kvůli tomu, že realizace je ve velmi dlouhodobém horizontu. A pokud k nám jako bonus bude voda do jezer připuštěna ze Severního moře, tak proč ne! Proč s touto myšlenkou nekoketovat. Jen bych byla velmi nerada, kdyby mi slaná voda posléze došplouchla až na zahrádku (smích).

Paní starostko, abychom si vše více ujasnily: Území, která nyní slouží těžebním společnostem, musí být jednoho dne zrekultivována, je to tak?
Přesně tak, stát ukládá za povinnost těžebním společnostem, aby bývalá území, kde probíhala těžba, byla následně zrekultivována. Vesnice a obce, jichž se to týká, jsou samozřejmě do plánů rekultivací zapojeny, ale žádná z nich to moc neřeší. Nikterak se k plánům nevyjadřují, neboť časový horizont je velmi dlouhý. Nikoho nezajímá, co bude, až my tady nebudeme. Severočeské doly nám na bývalých výsypkách dělají pěšinky, můstky přes potoky, umožnili nám otevření Liptické vyhlídky. Se svým nápadem do těchto míst pustili i Moře Klidu a architektonickou huť ARCHWERK. Za všechnu tuto aktivitu jsem jim velmi vděčná. Zkrátka jsem moc ráda, že i naši občané se mohou podílet na zvelebování takovýchto lokalit. Projekt Moře Klidu, který pracuje na bázi dobrovolnictví, nás všechny spojuje.

Říkáte, že všichni jste s iniciativou Moře Klidu nadšeni, určitě se ale i našli tací, kteří jsou jiného mínění?
Jistě! Dělí se na dvě skupinky: Jedni, kteří byli pobouřeni tím, že město by se mělo zabývat důležitými věcmi a ne přístavem na kopci, a druzí nápad zcela vážně odsoudili, neboť myšlenka přívodu vody z Baltu se jim zdála velmi nákladná…

Což vás, vidím, mrzí?
Víte, mrzí mne, když se lidé ochuzují o hravé uvažování. Moře Klidu je vize do budoucna s časovým horizontem delším, než jedno volební období, a hlavně spojuje lidi! Nepromítá se do žádných územních plánů, je to fáze happeningu. Zkrátka si jen hrajeme a já jsem ráda, že mohu být součástí. Ostatně běžte posoudit sama….

ggg

Na výzvu paní starostky nešlo ihned nereagovat! Jak ve skutečnosti vypadá Duchcovská marína? Kde v budoucnu zakotvíme svá plavidla? Co na to místní obyvatelé a Giacomo Casanova? Dozvíte se již brzy!

Čtete také:

Reklama