V programu televize Barrandov jsme narazili na zajímavý pořad České milování, kterým provádí známá herečka Květa Fialová. Téma, které se chystá na tuto neděli, stojí za povšimnutí – podtitul zní O lásce podvedených mužů.

Autoři pořadu se zabývali otázkou pocitů mužů, kteří se dozvěděli, že dítě, které vychovávají, není jejich. Reakce mohou být různé, mohou padat nepěkná slova jako například to, které jsme použili v titulku našeho článku, snadno může dojít i k domácímu násilí…

Muži přitom mohou na podobnou věc narazit jen náhodou. Popíchnou je třeba přátelé, „že jim dítě není podobné,“ a červíček pochybnosti hlodá. Podobně tomu bylo například u medializovaného případu, kdy nakonec nedošlo k nevěře, ale k výměně dvou novorozeňat v třebíčské porodnici. Na záměnu by se nepřišlo, kdyby Libor Broža, otec jedné z holčiček, neváhal o svém otcovství a neobrátil se v této věci na soud. Jaké peklo si asi tenkrát prožívala matka?

To ale odbíháme k trochu jiné situaci. O případech, kdy se takové podezření prokáže, bude hovořit tento díl Českého milování.

Na to, jak se má zachovat žena, která otěhotní s jiným mužem než s tím, se kterým žije, ale přesto partnera nechce opustit, jsme se zeptali psycholožky Zdeňky Sládečkové z Klubu Diana…
Říká se, že takto se u nás rodí dokonce značná část dětí. Samozřejmě je otázkou, pokud se taková záležitost stane, kdo je skutečně otcem, což nejde zjistit jinak než testy DNA.

Ani matka si nemůže být většinou stoprocentně jistá. Většina žen spíš proto předpokládá, že je otcem její stálý partner. Jak se říká, 95 % tohoto národa nějakou nevěru sem tam absolvuje, a 5 % jsou impotenti. Samozřejmě to není žádný statistický údaj, ale myslím, že něco málo pravdy v tom tvrzení bude. Pokud má žena dobré rodinné zázemí, tak z praxe vím, že tyhle věci raději nikdo neřeší. Řekla bych, že je to dobře, protože teprve při tom řešení nastávají problémy.

Zažila jsem třeba situaci, kdy žena myslela, že má dítě se svým milencem, rozvedla se kvůli tomu a časem se zjistilo, když nastaly problémy v novém vztahu, že dítě bylo původního partnera. Moje rada proto zní: „Zůstaňte tam, kde bude mít dítě dobré zázemí.“ I když mě za tu radu možná nebude mít Pán Bůh rád...

A co když má muž o svém otcovství pochybnosti a začne ženu obviňovat?
Pokud si je žena jistá, že otcem je, tak žádný problém nenastane, pouze absolvují testy DNA, a tím manželovi dokáže, že mu nevěrná nebyla a dítě je jeho.

Jakmile si ale jistá není a dojde ke konfliktu, kde muž začne mít významné podezření a začne ho ventilovat ven, tak už ho nic nezastaví v tom, aby si své podezření potvrdil. Bránit se nemá moc smysl, žena má v tomhle případě velmi malý manévrovací prostor. Mám ale zkušenost, že z dlouhodobého hlediska to většinou manželé zvládnou a bývá to mnohdy daleko horší problém pro dítě než pro otce. Když dítě přijde do puberty a nějakým způsobem se dozví, nebo třeba už ví, že tatínek, se kterým celý život vyrůstalo, není jeho biologickým otcem, má v hlavě zmatek, který může vést k velkým problémům.

Takže to, že muž není otcem dítěte, které vychovává, nemusí být a často i není důvod pro to, aby bouchnul do stolu, sbalil si trenky a odešel. Ten muž dítě většinou léta miluje a je schopný takovou věc překousnout.

Jde hlavně o to, v jaké fázi je soužití mezi partnery. Pokud jde o nějakou disharmonii v manželství, pak nemůže žena dělat nic jiného než přijímat situaci tak, jak přichází, a brát přitom největší ohled na dítě. Nejlepší je vždy klidná domluva, při které je potřeba na prvním místě chránit zázemí dítěte.

„Ze sluchátka se ozvala jen tři slova. Tři slova, která vysvětlovala vše a po kterých bylo jasné, že v dokumentu se objeví pouze podvedení muži. Dotyčná dáma mě těmito slovy požádala o orální vyčištění jejího análního otvoru. Ale ve třech slovech je to přece jen důraznější. Pak už v telefonu…“
Přečtěte si celé vyjádření Romana Motyčky, režiséra tohoto dílu pořadu České milování, ZDE!(klikni)

Sledujte tuto neděli 8. 3. 2009 od 20.15 na TV Barrandov příběhy mužů, kteří se dozvěděli, že nejsou otcem svého dítěte, a po skončení pořadu si přijďte popovídat o tomto tématu s ostatními čtenářkami na Ženu-in, do diskuze pod tímto článkem!

Kdyby vás partner obvinil, že dítě není jeho, jak byste se zachovala? Znáte někoho ve svém okolí, komu se taková věc stala?