Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, jaký jsi… no ano, tahle dnes už okřídlená věta se původně týkala něčeho jiného. Ale kdy naposled jste se zamysleli nad svým jídelníčkem?

Co je biopotravina? V zásadě můžeme říci, že je to potravina vyrobená ze surovin pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství. Při výrobě se nesmí použít např. žádné chemická aditiva (barviva, dochucovadla, apod.), nesmí se použít ztužené tuky, ozařování, bělení apod.

Podle Toma Václavíka ze Svazu ekologických zemědělců se poptávka po biopotravinách zvyšuje každý rok. „V loňském roce se v České republice prodalo biopotravin asi za 270 milionů Kč, což je ale jen 0,12 % z celkové spotřeby potravin,“ říká Tom Václavík. Přitom stále více nakupujících si tyto výrobky oblíbilo a neváhají je přidat do svých nákupních košíků. Seženete je už nejen v prodejnách zdravé výživy, ale i specializovaných bioprodejnách (tam je největší výběr), k dostání jsou i v supermarketech. Přesto za ně Češi loni utratili jen 27 korun za rok, zatímco evropský průměr představuje 800 korun.

Achillovou patou ekologického zemědělství je malá informovanost o jeho principech a výhodách. Češi se také ale zatím příliš nezajímají o některé negativní aspekty konvenčního zemědělství, např. používání pesticidů, umělých hnojiv, znečišťování půdy a vod, špatné zacházení se zvířaty a pod. Lidé také málo dbají na kvalitu svého jídla a zaměřují se při výběru jen na nízkou cenu. Neuvědomují si, že nízká cena mnohdy také znamená nízkou kvalitu.

„Biopotraviny jsou dražší, ale mají vysokou přidanou hodnotu - vyšší obsah vitaminů, minerálů a antioxidantů než konvenční, žádné ztužené tuky, při jejich výrobě nedošlo k použití žádných chemikálií,“ dodává Tom Václavík. Cena zmiňovaných potravin je v průměru vyšší o 20-30 procent, svou roli ale hraje také to, o jakou se jedná komoditu a jaká je sezona.

V České republice se ekologičtí zemědělci podle Václavíka mohou uživit, ale samozřejmě záleží na konkrétní situaci. Jejich produkce bez použití chemického řešení je náročná a zemědělec musí být opravdu zkušený, aby si věděl rady. Ministerstvo zemědělství a životního prostředí už vypracovalo plán na podporu ekologického zemědělství. Pokud by se vše odehrávalo podle něj, tak by do roku 2010 měla být desetina zemědělské půdy využita ekologicky.

Reklama