Vysočina

5ee0b79c87274obrazek.png
Foto: Shutterstock

Lom Vápenka

Malý lom Vápenka se nachází v Nové Vsi, a kromě krásné krajiny, tady najdeme i občerstvení. U přilehlé budovy je kiosek, kde si můžete koupit klobásu nebo pivo. Kvalita vody je dobrá zhruba do půlky prázdnin.

Zámečníkův lom u Antonky

Vysočina je kraj bohatý na lomy! Dalším úžasným lomem s průzračnou vodou je ten Zámečníkův v Kamenici pod Lipou. Výhodou je, že není daleko od silnice, ale přesto k němu musíte dojít lesní cestou. Obklopují ho břízy a vstup do něj je pozvolný.

Lom Borek

V některých lomech na Vysočině je zákaz koupání nebo tím alespoň správa vyhrožuje. Je to tak dobře, protože se u takových lomů lidé nechovají jako čuňata. Jedním z udržovaných lomů je lom u Borku. V obci Borek v okrese Havlíčkův Brod. Vstup do vody není ze skal jednoduchý, ale najdou se zde i místa, kde to jde lépe.

Lomy u Lipnice nad Sázavou

Lomy u Lipnice nad Sázavou jsou známé tím, že se zde nachází Národní památník odposlechu (Bretschneiderovo ucho). V dalších lomech jsou vytesány Ústa pravdy a Zlaté oči. Koupání je možné hned v tom prvním od lesní cesty u rozbořené budovy.

Jihomoravský kraj

Lom u Drysic

Bývalý kamenolom je známý tím, že se zde natáčelo hned několik pohádek. Třeba Za humny je drak a Strašidla z vikýře a z filmů pak Četnické humoresky nebo Sejít z cesty. Přístup do lomu není nijak omezený, a i když je obklopen vysokými skálami, je do něj dobrý přístup.

Mašovický lom

Dříve se v lomu těžila žula štěrk, dnes je oblíbenou prázdninovou destinací. Není se čemu divit, voda je tu krásná a lom je velký, takže potěší i zdatné plavce. Nejpohodlněji k vodě sestoupíte po cestě na jihozápadní straně.

Křetínka - vodní nádrž Letovice

Vodní nádrž Letovice je také oblíbenou vodní plochou pro rekreaci. Nenajdete zde sice příliš klidu, ale zato poměrně kvalitní vodu a můžete si zkusit několik vodních sportů. K zapůjčení jsou i šlapadla.

Místa si můžete dohledat i na naší mapě:

Příště se budeme věnovat Olomouckému a Moravskoslezkému kraji. Pokud máte tipy na koupání v této lokalitě a chtěly byste se o ně podělit, napište nám je do komentářů.

Čtěte také:

Reklama