shutterstock-1686193744.jpg
Foto: Shutterstock

Mělické písníky

Mělické písníky jsou zatopené lomy, ve kterých se dříve těžil štěrkopísek. Leží zhruba pět kilometrů od Přelouče mezi obcemi Lohenice a Mělice v okrese Pardubice. Obyvatelé Pardubického kraje tuto vodní plochu milují především pro hezké páže, jež jsou ve stínu borovic. Čistá voda je tu téměř celou sezónu. Najdete zde i několik stánků s občerstvením.

Písník Hrádek

Písník Hrádek, který stejně jako Mělice vznik zatopením po těžbě štěrkopísku najdete v obci Stéblová v okrese Pardubice asi 2 km od silnice spojující Lázně Bohdaneč a Hradec Králové. V létě je zde poměrně hodně lidí, ale najdou se i místa, kde není ve vodě nebo na pláži hlava na hlavě. Třeba na malém ostrůvku, ke kterému lze doplavat.

Rybník Buňkov

Rybník Buňkov je jako dělaný na rodinou rekreaci. Koncem léta už bývá voda v rybníce plná sinic, ale červen a červenec je na zchlazení ideální. Buňkov je na okraji obce Břehy 2 km od města Přelouč. Tobogán ocení především děti.

Písník Machač

Název písníku je trochu zavádějící, ale právě proto se ujal velmi rychle. Kolem malého rybníku Machač se nachází několik malých dřevěných chatek, ve kterých se můžete ubytovat. Nachází se v obci Čeperka a je v soukromém vlastnictví majitelky restaurace. Jde o malou vodní plochu, která však k rekreaci stačí. Projet se můžete i na šlapadle.

Vodní nádrž Seč

Vodní nádrž Seč slouží ke koupání i k vodním sportům. Najdeme zde travnaté, ale i písečné pláže. Výhodou je, že je u vodní plochy hned několik rekreačních zařízení a spoustu vodního vyžití. Využít můžete půjčovnu lodiček i šlapadel. Stav vody však začíná být od půlky prázdnin špatný, záleží však na počasí.

Lom Mikšov, Kaňon

Obec Leštinka leží v okrese Chrudim u Skutče a lomů je v okolí hned několik. Některé jsou určené pouze pro potápěče, ale v lomu Kaňon se můžete bez problémů koupat v zalesněném prostředí. Voda bývá krásně čistá po celou sezónu.

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Kousek od Trhové Kamenice najdete zatopený lom, ve kterém se dříve těžila žula. Nachází se nedaleko žluté značky z Trhové Kamenice do Peterkova. Krásná modrá a čistá voda láká plavce všech věkových kategorií, pozor si však musíte dávat na hloubku. Již u břehu je zhruba 13 metrů. Jediná nevýhoda (možná spíše výhoda) je, že je lom trochu schovaný. Nejprve jděte po žluté značce lesem a Kamenném vrchu do kopce a měly byste přijít k Výcvikovému středisku KP Pardubice. Poté se vydejte vpravo kolem domu s bílou fasádou a zhruba po 150 metrech byste měly být u lomu.

Místa si můžete dohledat i na naší mapě:

Příště se budeme věnovat Královehradeckému a Libereckému kraji. Pokud máte tipy na koupání v této lokalitě a chtěly byste se o ně podělit, napište nám je do komentářů.

Čtěte také:

Reklama