Na naše otázky odpovídala Ing. Jitka Kocyanová, manažerka produktu ČD BIKE ze společnosti České dráhy, a.s.

Jak vznikl nápad k vytvoření půjčoven kol pro veřejnost v rámci nádraží?

Jedná se o doplňkovou činnost Českých drah a vznikl jako logický doplněk výletů našich zákazníků vlakem, v prvních letech především v jižních Čechách, na jižní Moravě a Královéhradeckém kraji. Půjčovny kol pod produktovým logem ČD BIKE fungují již od roku 2003. Od roku 2015 jsme rozšířili půjčovny kol do všech krajů včetně Prahy.

Kolik je aktuálně půjčoven a kde je můžeme najít?

V roce 2018 jsme otevřeli 91 půjčoven kol a najít je můžete ve všech 14 krajích včetně Prahy.

Jaká je kapacita půjčovny, kolik kol je k dispozici?

5ad49df642e29obrazek.pngKapacita kol v jednotlivých půjčovnách je různá, vždy záleží na dané turistické oblasti a také na prostorových podmínkách dané půjčovny. Obvykle se jedná o nabídku cca 10 kol na půjčovnu, ale jsou půjčovny, kde kol najdete více a kde kromě standardních kol jsou k dispozici také elektrokola, dětská kola a rovněž koloběžky.

Podle čeho vybíráte lokality, kde zřizujete půjčovny?

Lokality jsou vybírány v závislosti na místních cyklistických možnostech. Cyklistický boom v České republice je obrovský. Za poslední roky vzniklo velké množství kvalitních cyklostezek a na tento trend jsme v roce 2015 navázali právě rozsáhlejším rozvojem půjčoven kol přímo ve stanicích.

Je v plánu půjčovny ještě dále rozšiřovat?

Každým rokem nějaká nová půjčovna přibude. Takže ano, pokud zjistíme, že v některé oblasti je cyklistický potenciál a my budeme mít stanici s dostatečným prostorem a personální kapacitou, pak tam můžeme půjčovnu otevřít.

Jaká je praxe, když si budu chtít vypůjčit kola? Musím si kolo zaregistrovat dopředu? Jak se to dělá?

V období svátků, víkendů a letních prázdnin rezervaci kola v jednotlivé půjčovně doporučujeme, aby zákazník měl jistotu, že mu kolo bude k dispozici. Rezervovat může emailem, telefonicky, u některých půjčoven prostřednictvím webového formuláře. Možnosti jsou uvedeny vždy u jednotlivých půjčoven na www.cd.cz/cdbike.  Jinak výpůjčka je velice jednoduchá: zákazník předloží dva osobní průkazy, přičemž druhý může být např. slevový průkaz In Karta Českých drah, podepíše smlouvu, zaplatí vratnou kauci a poplatek za zapůjčení kola a může vyrazit na výlet. Kauce bude zákazníkovi vrácena vždy v místě vrácení kola. Možnost vrácení kola i v jiné stanici, než ve které byla vypůjčena, považujeme za největší naši výhodu.

Jaká kola k půjčení jsou k dispozici?

K dispozici jsou kvalitní krosová, horská, dětská kola, ale také elektrokola a koloběžky.

Kolik tato služba stojí, platí se také nějaký depozit?

Cena za zapůjčení jízdního kola se liší jednak podle délky zapůjčení, ale také od kraje, ve kterém si kolo půjčuje a samozřejmě také druhu kola, které si půjčuje. Cenové rozpětí je cca 100 – 350 Kč/ kolo. Kauce je pak 1000 Kč za kolo nebo koloběžku a 2500 Kč v případě zapůjčení elektrokola.

Na jak dlouho je možné si kolo vypůjčit?

Záleží na jednotlivých půjčovnách, v některých je možné kolo vypůjčit i na hodinové vyjížďky. Nejčastěji se však kola zapůjčují na celý den, ale v letních měsících není neobvyklá ani vícedenní výpůjčka, která bývá obvykle cenově zvýhodněna, stejně jako výpůjčka pro skupinu.

Je v nabídce půjčovny i půjčení vybavení na kolo jako je například cyklistická helma?

Ano, k dispozici jsou pro zákazníky k vypůjčení rovněž helmy.

Do jakého vlaku může kolo? Pokud pojede například rodina s dětmi na kole vlakem na výlet, kolik za kola bude platit? Je jedno jaké to kolo je nebo cena za dospělé a děti se liší?

V případě, že si zákazník zapůjčí kolo z půjčovny kol, pak přeprava tohoto kola je na vybraných tratích zcela zdarma. Stačí pouze průvodčímu předložit nájemní smlouvu. Zákazník v takovém případě zaplatí pouze jízdné za osobu.

V případě, že si zákazník převáží vlastní kolo, pak je cena závislá od kilometrů a zde se cena pohybuje od 30 Kč při jízdě do 50 km po 75 Kč při jízdě na 351 Kč. V případě že cestující hodlá během dne jet více vlaky, vyplatí se mu Celodenní jízdenka pro jízdní kolo za 99 Kč.

Dá se kolo vypůjčit v jedné půjčovně a vrátit na jiném nádraží?

Ano, ve vybraných lokalitách je možné kolo půjčit v jedné stanici a vrátit v jiné. Vždy je potřeba, aby se zákazník dopředu s touto možností seznámil a podle toho si výlet naplánoval. Každopádně možnost vrácení kola právě i v jiné stanici, než ve které bylo kolo zapůjčeno, považujeme za jednu z našich největších výhod.

Na co nezapomenout, pokud si budu chtít půjčit kolo?

Když pominu osobní doklady a peníze, tak určitě láhev s vodou, případně mapu a plán cesty, a pak už jen snad dobrou náladu. Součástí zapůjčení kol jsou i brašničky na drobné věci, pumpička a sada pro lepení v případě nenadálé události.

Kde čtenáři mohou najít o půjčení kol informace? Na nějaké internetové stránce?5ad49dbfcf279obrazek.png

Informace jsou k dispozici na www.cd.cz/cdbike

Děkujeme za rozhovor a za odpovědi.

Můžete se těšit na seriál článků, které chystáme se stránkami www.ceskojede.cz, kde najdete mnoho tipů na krásné výlety, kam vyrazit na kola po celé ČR. Seriál startuje tento týden, články budou vycházet v rubrice Cestování. Také pro vás připravujeme testování vypůjčení kol v rámci této možnosti s Českými drahami.5ad4a74d00641blobid0.jpg

Tipy na výlety najdete i na stránkách www.ceskojede.cz 

Reklama