O podniku České dráhy se nedá říci, že by to byl zrovna lidumil. Nabídka na zlevněné jízdné do Německa a Rakouska (které samozřejmě můžete, ale nemusíte využít na výhodné nákupy) je ale víc než zajímavá.

Německé a rakouské obchody začne během následujících dnů ovládat vlna výprodejů se slevami i více než 50 procent. Za nákupy do obchodů například v Drážďanech, Řezně, Linci nebo ve Vídni je možné cestovat vlakem s cenově výhodnými jízdenkami SONE+, EURegio a Wien Spezial. O víkendech lze cestovat do Německa například s jízdenkou SONE+ již od 160 Kč, tato cena přitom platí i pro malé skupiny až 2 dospělých (starších 15 let) a 3 dětí do 15 let.

Ve vnitrostátní přepravě ČD lze jízdenku SONE+ za 360 Kč navíc použít ve spojení s platnou místenkou i ve vlacích EC a IC (nejdále tedy do pohraniční přechodové stanice, např. Děčín hl. n.).

 

Tip na výlet SONE+ za 160 Kč: V sobotu nebo v neděli může až 5 osob, z toho maximálně 2 dospělí a 3 děti, cestovat osobním vlakem z  Ústí nad Labem do Drážďan a Budyšína a zpět za 160 Kč.

 

Tip na výlet SONE+ za 360 Kč: V sobotu nebo neděli přímým vlakem z Prahy do Regensburgu a zpět za 360 Kč až pro 5 osob, z toho maximálně 2 dospělí.

 

Pro každého, kdo chce výhodně cestovat do Německa nejen o víkendu, je určena jízdenka EURegio. S jízdenkou EURegio lze cestovat ve druhé třídě ve všech kategoriích vlaků kromě vlaků EuroCity, R 378/379 Kopernikus a EN 352/353. Jízdenka se prodává vždy jako zpáteční a platí jeden den. EURegio je možno využít kterýkoli den v týdnu na tratích Ústí nad Labem - Děčín - Pirna - Dresden - Meissen a Tanvald - Liberec - Zittau - Dresden/Bautzen.

Jízdenky München Spezial a Nürnberg Spezial jsou určeny pro každého, kdo se rozhodne cestovat do Mnichova nebo Norimberku z Prahy nebo Plzně. Jízdenky se vydávají pro následující relace:  

 

Praha - München a zpět     52 EUR

Plzeň - München a zpět     47 EUR

Praha - Nürnberg a zpět     42 EUR

Plzeň - Nürnberg a zpět       37 EUR

 

Jízdenky se vydávají pouze jako zpáteční a výhradně pro 2. vozovou třídu. Děti v doprovodu vlastních rodičů nebo prarodičů cestují po tratích DB bezplatně. Doba platnosti jízdenky je 1 měsíc od prvního dne platnosti.

 

Při cestách do Rakouska lze využít například zvýhodněné jízdenky EURegio Rakousko či Wien Spezial. Tyto zpáteční jízdenky platí až 4 dny a cestující je může využít také pro přepravu vlaky EuroCity především mezi Brnem a Vídní (jízdenka Wien Spezial). Pro cestující se zákaznickými kartami vyjde zpáteční jízdenka Wien Spezial z Brna do Vídně na 343 Kč.

 

Několik přímých spojů denně jezdí například mezi Českými Budějovicemi a Lincem, ze Znojma do Vídně a také mezi Brnem a Vídní. Z Břeclavi do Vídně pak jezdí osobní vlaky až téměř každou hodinu. 

Doba platnosti jízdenky EURegio Rakousko: 

Jízdenka platí 4 dny od prvního dne platnosti, jízdu je možné nastoupit kdykoliv během platnosti; na jízdenku je možno uskutečnit jednu cestu tam a jednu cestu zpět v průběhu její platnosti 

Jízdné pro majitele slevových karet ČD (In-karta/RailPlus, Karta Z, Junior pas, Senior pas):

- za rakouské tratě zaplatí jízdné se slevou 77 %

- za dopravu na tratích ČD zaplatí zákaznické jízdné

- v případě, že je jízdenka vystavena do stanice Retz, Summerau, Gmünd NÖ nebo Hohenau, snižuje se jízdné za rakouské tratě ještě na polovinu

- děti od 6 do 15 let platí polovinu jízdného pro dospělé

Jízdné pro každého (bez slevových karet ČD)

- za rakouské tratě zaplatí jízdné se slevou 35 %

- za tratě ČD zaplatí obyčejné jízdné

- v případě, že je jízdenka vystavena do stanice Retz, Summerau, Gmünd NÖ nebo Hohenau, snižuje se jízdné za rakouské tratě ještě na polovinu   

 - děti od 6 do 15 let platí polovinu jízdného pro dospělé.

 

 

A ke zlevněným jízdenkám k sousedům přidáme další, v pořadí již pátou hádanku:

Na rybníku naroste za jeden den 1 leknín, za dva dny 2 lekníny, za tři dny 4 lekníny, za čtyři dny už tam bude 8 leknínů a pátý den 16. Za třicet dní už bude zarostlý úplně celý rybník. Za kolik dní zaroste přesně polovina rybníku???