České děti mají poměrně dobrou znalost zdravého životního stylu. Jejich stravování však ovlivňuje rodina. Dítě nevydělává, nenakupuje a nevaří. Jí to, co rodiče nakoupí a připraví.
Z pohledu dětské obezitologie se dítě stává zrcadlem rodiny, v níž žije. Odráží nastavený životní styl a určité genetické předpoklady. Lze na něm také snadno vypozorovat výživové nedostatky, které vedou k nerovnováze mezi energetickým příjmem a výdejem. „Každé dítě je součástí pevně daného rodinného modelu. Ten je jasně definován cyklem „vydělat – koupit – uvařit – sníst“ a pohybovými aktivitami,“ říká obezitolog a pediatr MUDr. Zlatko Marinov, odborný poradce projektu Žij zdravě.
Každý věk dítěte si žádá odlišný jídelníček
V současné době se doporučuje přizpůsobit stravování dětí jednotlivým vývojovým fázím. To může pomoci i jako prevence nadváhy a obezity. „Mladý organismus spotřebuje 50–60 % energie na základní metabolismus, 20 % na výkon během dne a 10 % na obnovu tkání. Dítě se průběžně vyvíjí. Na svůj růst oproti dospělým spotřebuje 10 až 30 % denního energetického příjmu,“ vysvětluje MUDr. Zlatko Marinov.
Jak vařit školákům aneb vím, z čeho vařím
- Snídaně – základ každého dne
Vyvážená snídaně je nejdůležitějším jídlem, podporuje trávicí trakt, rozbíhá energetický metabolismus. Měla by tvořit přibližně 20–25 % celkové denní přijaté energie. Je nutná především u školáků, podporuje proces učení a soustředění během vyučování. „Je důležité vést děti k pravidelnému snídání již od útlého věku. Předejde se tak velmi častému nešvaru, kterým je vynechávání jídla ráno,“ říká MUDr. Marinov. Rodiče by měli volit potraviny s vyšším podílem pomalu stravitelných polysacharidů (vlákniny), kvalitní mléčné výrobky a čerstvou zeleninu nebo ovoce. Jen velmi omezeně lze dětem podávat buchty, koláče a tučné croissanty.
Snídaně by měla být vyvážená ve své skladbě, chuti, barvě a vůni. Tyto vjemy jsou pro děti při výběru jídla rozhodující. „Je důležité překonat ranní nechutenství a zafixovat u dětí potřebu snídat, která jim zůstane do dospělosti. Základem snídaně by měly být celozrnné snídaňové cereálie s mléčným výrobkem a čerstvým ovocem,“ doporučuje MUDr. Marinov.
- Svačina není snídaně
Dopolední svačina by měla doplnit přibližně 10–15 % energetického příjmu. Školní svačina má navazovat na snídani, ale nesmí ji zastupovat. Vedle sacharidové energetické složky má být obohacena o plnohodnotné bílkoviny, které jsou základním kamenem pro zdárný růst a vývoj dětí. Svačina by se měla přizpůsobovat věku, životnímu stylu a chuťovým preferencím dítěte, jež se v průběhu času mění. Neměla by nadměrně zatěžovat trávicí trakt množstvím ani složením.
Základem svačiny má být ovoce nebo zelenina, celozrnné pečivo nebo cereální tyčinka s nižším obsahem cukrů a tuků. Chybět by neměl ani zakysaný mléčný výrobek nebo tvaroh. „Obecně nepatří do jídelníčku dětí uzeniny, nasycené tuky a takzvaně „prázdné“ kalorie v energeticky bohatých potravinových doplňcích,“ upozorňuje MUDr. Marinov.
- Oběd – nejlépe ze školní jídelny
Oběd ze školní jídelny zaručuje svou skladbou, obsahem i načasováním dodržení zásad zdravého životního stylu. Měl by pokrývat přibližně 30–35 % denního energetického příjmu. „Racionální oběd má být pestrý a obsahovat vyvážený poměr všech základních složek: polysacharidů, kvalitních plnohodnotných bílkovin, vhodných tuků a mikronutrientů,“ říká MUDr. Zlatko Marinov. „Jídlo by především mělo doplňovat energii,“ dodává.
- Odpolední svačina – ovoce a mléko
Odpolední svačina má tvořit přibližně 10 % energetického příjmu. Měla by doplnit energii potřebnou pro aktivní pohyb, kterým je třeba vyvážit dopolední psychicky náročný, ale fyzicky nenáročný pobyt ve škole. „Odpolední svačina by se měla skládat z mléka, mléčných výrobků a porcí méně sladkého ovoce nebo zeleniny,“ doporučuje MUDr. Marinov.
- Večeře – nezapomínejte na společné stolování
V ideálním případě by měla večeřet celá rodina společně. „Kromě vhodných pokrmů je nesmírně důležitá komunikace v klidu a bez rušivých elementů, jako je televize,“ říká MUDr. Marinov. Na talíři by měl být dostatečně často středomořský typ stravy s vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin, například ryby a další mořské plody. Večeře by měla proběhnout minimálně 2–3 hodiny před spaním.
- Sladké nápoje dětem neprospívají
Nedílnou součástí zdravého stravování je i pitný režim. Slazené nápoje zvyšují energetický příjem a tvoří hlavní zdroj přidaných volných cukrů. „Jejich spotřeba se za posledních 20 let zvýšila trojnásobně, 50–85 % dětí ve škole konzumuje alespoň jeden sladký nápoj denně. Na celkovém energetickém denním příjmu se mnohdy podílí 10–15 %,“ dodává MUDr. Marinov. Pitný režim dětí by měl zahrnovat především neslazené nápoje, nejlépe čistou pramenitou vodu.
Nový komentář
Komentáře
Hodně dělají i geny. Já kdyz jsem byla malá,tak jsem porad sportovala a myslim,ze nejakou přímo nezdravou stravu jsem také neměla...ale rodice jsou oba pri tele...bojuju s tím dlouho a ted jsem hledala nejake tablety na hubnutí. Vyzkousela jsem uz vice druhu a ted jako poslední moznost c.l.a. trio active. Pouzívím je a stále kombinuju zdravejsi stravu a sport jako predtim a podarilo se mi s nimi za tri mesice dat dolu 13 kilo,tak jsem štastna a citim se mnohem lépe.
holt jednodušší je posadit dítě k pc než s ním vyrazit na procházku - a ono s puberťáky to jde dost těžko
Ale nedávno tu byl článek,že už se to lepší
No,já když vidím spokojenou maminku,jak vede za ruku opravdu tlusté dítě,tak bych jí nejraději dala na pr*el

Za mého mládí jsme všichni byli vylítaní a samá šlacha. Hlavně kluci a teď, co je to válečků na ulici.
Je to o hýbání a způsobu trávení volného času..,
to je těžký, obět v jídelně vyhodí netknutý a v zápětí ládují chipsy a energy drinky
.zalezi na stravovani a pohybu
Je to o pohybu a taky o stravovacich navicich rodicu.
Májí málo pohybu
Chybí jim pohyb,bohužel strava může být i rozmanitá,ale kvalita stravy je dost mizerná a když chcete opravdu dobré a kvalitní,tak si musíte opravdu hodně připlatit a mnohé rodiny na to nemají
Zdravá a rozmanitá strava,pravidelný režim a pohyb.
Na ulici vidím obézní děti, ale mezi známými nikdo tento problém nemá. Většina těchto rodin sportuje a vedou k tomu i své děti. Lepší, než pak běhat po doktorech.
Mají málo pohybu, sedí jenu PC.
Já jsem dostala doporučení k dietologovi,že má syn nadváhu.Chodili jsme,ty grafy,doporučené jídelníčky,tabulky,katastrofa.Jen jednou jsem nesměle špitla,že mám 175cm a manžel 198cm,že by z toho mohl třeba časem vyrůst...Jééééžiši,jaký kartáč jsem schytala...Kluk byl vzteklý,hladový a žádné ovoce a zelenina ho prostě nezasytilo.Za tři roky jsme byli hrůzou bez sebe,kluk vyrostl o 30!cm a vypadal jak z koncentráku.Takže žádné násilné diety, ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM používejme:)
Pentlička — #16
mám doma stejnou hočičku jako byla tvoje kamarádka... Geny... Takže když někdo začne o hranolkách, hamburgrech, Coca-Cole a vysedávání u PC, tak se mi otevírá kudla v kapse. Ale co. Prcek sice váží trochu víc, ale maká a jde jí to. Dělá street dance a lektorka jí postavila na soutěž ve skupině do první lajny.
Každopádně kdyby neměla 2x týdně trénink (+ víkendy) a obědvala v mekáči, tak nemá 67 kilo. To by měla určo minimálně 80.
Já jsem jako dítě taky nikde moc neběhala, většinou jsem ležela na gauči zažraná do nějaké knížky. Jít ven bylo pro mě za trest. Na nějakou zdravou stravu jsme si doma taky nepotrpěli, jedli jsme typickou českou kuchyni. A byla jsem vysloveně hubená, neustále mi hrozila ozdravovna. Moje kamarádka, která pořád cvičila, běhala, rodiče jí omezovali jídlo (maminka zdravotní sestra), byla tlustá. Mluvím o době před cca 45 lety, kdy nám bylo kolem 10ti let. Tak já nevím, jestli to hodně není v genech.
myslím že je to věc názoru, když se dítě "krotí" a má pohyb a nesedí u PC tak to jde. U nás je to tak,že dcera si dá ovoce a syn raději maso, jinak v opačným případě se v tom " babrají"
Někdy se to dítko nepovede a má takové návyky, které nikdo v rodině nemá.Mám vnoučata dvě daští ovoce, zeleninu a v mase se nimrají, preparují ho. Druhá dvě zeleninu ani náhodou, ovoce jen opatrně a maso to ano. Prosím a to jsou sourozenci.
Děti nasávají návyky jak houba vodu. Dělají to, co vidí. Měli bychom to využít a ne spoléhat na zázrak. Naše škola nyní navíc ještě spustila program, kdy s dětmi aktivně řeší plýtvání s jídlem. Na podzim bylo misijní štrůdlování na podporu oblastí s hladomorem ...