Cestovní agentury začaly nabízet exkurze do černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině. Klienti za polodenní výlet zaplatí minimálně 36 dolarů (asi 720 korun).

Podle ukrajinských agentur je o výlety do zamořené zóny velký zájem.

„Moderní autobus zaveze turisty na hranici 30kilometrové zakázané zóny. Tady musí turisté přesednout na tzv. špinavý autobus, který jezdí pouze uvnitř zóny. Návštěvníci dostanou masky, gumové boty a dozimetry, aby se každý mohl sám ujistit, že je radiace v černobylské zóně stále vysoká. Tedy 25 až 44 mkr/hod. (normální úroveň radiace je 15-20 mkr/hod.)," uvádí Tomio Okamura z České asociace cestovních kanceláří. 

I při návštěvě zóny budou moci turisté vidět zákryt  - Ukrytije, pod kterým se nachází zbytky energetického bloku, pouze zdálky," dodává.

Součástí výletu je i návštěva města Pripjať, které leží v blízkosti elektrárny a které se stalo mrtvým přízrakem. Úroveň radiace tam stále převyšuje normu.

Černobylská elektrárna, která leží asi 110 kilometrů od Kyjeva, explodovala v dubnu 1986. Parní exploze čtvrtého reaktoru vyústila v požár a sérii dalších explozí.

Jde o nejhorší jadernou havárii v historii. Byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Po havárii bylo evakuováno a přesídleno asi 200 tisíc lidí. Dekontaminace některých oblastí dosud neskončila. Je také obtížné přesně zaznamenat počet úmrtí způsobených událostmi v Černobylu. Odhady se pohybují od desítek po stovky tisíc.

zdroj: Novinky.czKoupily byste si zájezd do Černobylu?
Není to už trochu moc?
Je to vůbec zajímavé?
Bály byste se tam jet, ženy-in?

Reklama