shutterstock-767159503.jpg
Foto: Shutterstock

Samostatné Československo nicméně vzniklo už v roce 1918 a nový stát potřeboval svou vlajku. Po dobu dvou let se používala vlajka, na které byly jen dva vodorovné pruhy. Jeden byl bílý a druhý červený.

Co se týče barev na vlajce, výkladů, proč autor zvolil právě tyto, je několik. Tvrdí se například, že červená a bílá jsou tam proto, že jde o historické barvy českého království a modrá že zastupuje Slovensko. Klín je potom symbolem slovenských hor. Jiná verze říká, že modrá je barva jasné oblohy nad státem. Bílá zračí čistotu hlavních myšlenek svobody a demokracie a červená uctívá hrdiny, co za tyto hodnoty bojovali. Zajímavostí je, že prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebyl s návrhem moc spokojený, vadil mu zejména modrý klín a preferoval by na vlajce hvězdy.

Iniciativa Jsme v tom spolu vyzývá k tomu, aby lidé uctili stoleté výročí tím, že si českou vlajku vyvěsí do okna a fotografii budou sdílet pod #podjednouvlajkou. A jak, že má vlastně česká vlajka správně viset? Při svislém věšení má být bílá barva vlevo. Pokud vlajka visí ze stožárů kolmo k fasádě, blíž k budově má být červený pruh.

Reklama