Na
začátku se musím bez mučení příznat, že nejsem žádná velká sportovkyně. Ze zimních sportů je mi sympatické bruslení, sáňkování a koulování. Sjezdovému lyžování se stále úspěšně bráním a na své málo úspěšné běžkování si jen vzpomínám.

Dalo by se tedy říci, že zimní sporty a já příliš nejdou dohromady. Je tady ale výjimka. A to je zimní olympiáda. V tu chvíli se stávám sportovkyní, sice pasivní, ale nadšenou.

Tři sta lidí skáče

A proto, když byly v pátek 10. února zahájeny již 20. zimní olympijské hry v Turíně, očima jsem se přilepila k obrazovce. Sledovala jsem českou výpravu a rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, která hrdě nesla českou vlajku, či z mušle vystupující „Venuši“ Evu Herzigovou.

Doslova mě uchvátil skokan na lyžích, kterého vytvořilo přes tři sta dobrovolníků. Ti běhali sem a tam a lyžař se připravoval ke skoku, odrazil se a skočil. Nádhera. Těžko se popisuje, a tak jen doufám, že jste o to nepřišli.

V bobu se řítíte ležmo

Hry byly zahájeny a sportovci odstartovali. A spolu s nimi i novináři. Olympijské studio České televize, které je umístěno v podzemí budovy zpravodajství ve studiu 7, odkud se vysílá v současné době zpravodajský kanál ČT24, nejen přenáší sportovní utkání, ale o sportech mluví s těmi, kteří jednotlivým sportům nejvíc rozumí.

O mnoha sportech lidé příliš nevědí. Letos poprvé jsem se proto mohla například podívat, jak se správně nasedá do bobů. Zjistila jsem, že pozice ležmo, ve které se řítíte tratí, by mě nejspíš odrovnala. A možná i proto jsem se poté na soutěž v bobech dívala mnohem obdivněji než kdy jindy.

Fandím a komu vy?

Jen u bobů ale nezůstanu, s radostí se podívám i na krasobruslaře a samozřejmě na naše hokejisty. Budu fandit a přát si, aby Kateřina Neumannová získala více než jen jednu stříbrnou medaili ze soboty 11. února. A budu hrdá, když uslyším hrát českou hymnu a budu ráda, když se Češi alespoň zúčastní a ve zdraví se vrátí domů.

Ale ještě předtím, než se opět „vrátím“ do Turína (dneska jsou volné jízdy mužů v krasobruslení, pojede i náš Tomáš Verner), prozradím vám několik zajímavostí o tom, co to obnáší, když Češi chtějí vidět zimní olympijské hry, ale nechce se jim cestovat až do Turína.

Cestovatel Bosák

Výprava České televize je rozdělena v Itálii na dvě části. V Turíně je například hokejový komentátor Robert Záruba či Michal Hosták. V Sestriere je mimo jiné komentátor klasického lyžování a skeletonu Pavel Čapek, Marek Svačina (klasické lyžování, akrobacie) či Petr Svěcený (sjezdové lyžování, akrobacie). Informace ze Sestriere přenáší satelitní zpravodajský přenosový vůz.

Česká televize bude olympijské hry vysílat nepřetržitě šestnáct dní a nejvíce kilometrů po Itálii za tu dobu nacestuje Jaromír Bosák, který bude putovat z Turína za českými sportovci a natáčet exkluzivní rozhovory pro české diváky. I pro vás?


Díváte se na 20. zimní olympijské hry?
Který z komentátorů je ve své profesi jednička?

Jaký sport máte ráda a který nechápete?
Komu nejvíce fandíte?
Reklama