Co mají společného středoškolský student Karel Toman a stárnoucí velkostatkář Jakub Lhota? Obě postavy ztvárnil, s odstupem půl století, Rudolf Hrušínský. Česká televize k umělcovým nedožitým pětadevadesátinám uvede kromě veselohry Studujeme za školou! a filmové podoby Vančurova románu Konec starých časů také trezorové Skřivánky na niti.

hodiny

Skřivánci na niti i Konec starých časů jsou režijním počinem Jiřího Menzela. A ačkoliv jejich natáčení od sebe dělí tři dekády, premiéry se oba tituly dočkaly takřka ve stejné době. Smutnou komedii z roku 1969 Skřivánci na niti totiž postihl neméně smutný osud. Protože odkrývala skutečnosti padesátých let, jež měly zůstat skryty, diváci film na motivy povídek Bohumila Hrabala mohli zhlédnout až po sametové revoluci. Snímek uvede ČT2 v pondělí 12. října od 21:45, následující neděli tentýž program zařadil do vysílání úsměvné vyprávění Konec starých časů. Zde si po boku svého otce Rudolfa Hrušínského zahrál také jeho syn Jan.

hrušínský

První program nabídne v sobotu 17. října, v den výročí umělcova narození, dokument věnovaný nejen jeho profesní cestě, ale především soukromému životu. Rozhovory s pamětníky doplňují autentické materiály z rodinného archivu, ukázky z filmů a divadelních představení. Rudolf Hrušínský se představí také jako otec čtyř, již dospělých dětí v příběhu o hledání kořenů domova a lásky mezi lidmi. Televizní drama Návštěvní hodiny uvidí diváci v neděli 18. října od 15 hodin na ČT1.

Reklama