„Myslel jsem, že si mě paní režisérka s někým spletla, protože na sobě neshledávám nic pozoruhodného, až na to, že se mi přihodilo, že jsem se stal nekuřákem,“ vzpomíná hlavní hrdina snímku, Radkin Honzák,  na moment, kdy byl osloven k natáčení dokumentárního portrétu. Snímek Kdo tady blbne uvede ČT2 v úterý 26. března ve 20.50 hodin.

Radkin-Honzak.jpg
 
Nestor české psychiatrie a psychosomatiky MUDr. Radkin Honzák je tím, komu se dnes říká influencer. Jeho snem bylo stát se obvoďákem na Šumavě. Místo toho skončil v blázinci. Stál za spoustou modrých knížek pro české disidenty. Jako jeden z prvních u nás se veřejně začal věnovat i psychosomatické medicíně a po padesáti letech to dotáhl až k sepsání psychosomatické prvouky. Především je ale člověkem, který miluje lidi a svůj život dal do služby člověku ve všech jeho bizarních podobách. „Jestli nám něco v dnešní poměrně turbulentní době schází – jsou to skutečné elity a jejich moudrý nadhled. Doktor Honzák je nejen světově uznávaným odborníkem, ale také člověkem s obrovským pochopením pro všechny lidské slabosti. Většinou je znám jako brilantní glosátor všeho současného dění, v dokumentu však také nechá  diváky poprvé nahlédnout do svého soukromí a také určitě všechny své příznivce potěší obrovským smyslem pro humor a schopností nebrat se úplně vážně,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková a režisérka filmu Šárka Maixnerová ji doplňuje: „Pan doktor Honzák je pro mě pevným bodem v tekuté době. Diváci ve filmu uvidí inteligentního muže, který si nedělá legraci z ostatních, ale ze sebe, což je v dnešní době mentální luxus.“

Radkin-Honzak-02.jpg
 
Tým Šárky Maixnerové mimo jiné natočil dokumentární seriál Život se smrtí, po jehož odvysílání se v Česku začala proplácet domácí hospicová péče, a Obchod se zdravím z cyklu Infiltrace, který inicioval zákon o léčitelích.

Čtěte u nás: O (zne)užívání antidepresiv s psychiatrem Radkinem Honzákem

Reklama