Dnes spouští český UNICEF (Dětský fond OSN) na portálu darujspravne.cz charitativní kampaň, jejímž cílem je získat částku 153 750 Kč na podporu komunitního spoření a nákup domácích zvířat pro nejchudší rodiny a sirotky ve Rwandě. Patronkou sbírky, která potrvá do soboty 26. srpna, se stala spisovatelka Bára Nesvadbová, která programy UNICEF ve středoafrické Rwandě osobně navštívila letos v březnu. Kampaň podpořili také moderátoři rádia Evropa 2 v čele s Petrem Cerhou, alias Nastym.

chlapecek

Stejně jako u klasických crowdfundingových sbírek mohou dárci získat unikátní odměny. Každý, kdo přispěje na pořízení jedné kozy v hodnotě 905 Kč, dostane od Báry Nesvadbové poštou pohlednici s jejím vlastnoručním podpisem. Za dar ve výši 9 000 Kč (10 koz nebo 5 prasátek) je potom možné zajít s Bárou na kávu nebo navštívit studio Evropy 2 a osobně se setkat s moderátory.

bara nes

I přes významný pokrok ve snižování dětské úmrtnosti trpí 38 % dětí ve Rwandě chronickou podvýživou, která je způsobena nedostatkem kvalitní stravy. Podvýživa před narozením a během prvních pěti let života způsobuje nevratná tělesná a mentální postižení. Chronicky podvyživené dítě přitom může kvůli oslabené imunitě zemřít i v důsledku běžného nachlazení nebo průjmu – ve Rwandě takto umírá 65 dětí každý den. Souběžně se zdravotnickými a vzdělávacími projekty UNICEF zajišťuje osvětu zaměřenou na snižování porodnosti a odpovědné rodičovství.

„Řešením chronické podvýživy není dodávat jídlo - lidé si musí pomoci sami. Dobytčí banky jim dávají možnost trvalé obživy a posilují jejich soběstačnost. Komunitní spoření navíc místním ženám umožňuje start drobného podnikání a pomáhá vytvářet rezervy pro případ nemoci či neúrody,“ přibližuje kampaň ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

jfk

Projekty ve Rwandě podporuje český UNICEF dlouhodobě.

„Pomoc českých dárců má ve Rwandě trvalé výsledky: celé vesnice díky nám pijí čistou vodu, stovky dětí chodí do školy a pro více než 660 osiřelých nebo ohrožených dětí se nám podařilo najít náhradní rodiče nebo opatrovníka v rodině. Věřím, že aktuální kampaň zajistí pořádné stádo domácích zvířat pro ty, kteří tuto pomoc nejvíce potřebují,“  dodává Pavla Gomba.

prasatko

kozu

Český UNICEF si jako jedna z prvních pěti organizací v ČR charitativní crowdfunding úspěšně otestoval loni na jaře – částku na pomoc malému mnichovi z Bhútánu se tehdy podařilo vybrat za pouhých 18 dnů a v prosinci chlapec absolvoval zdravotní prohlídky v České republice. Aktuální sbírku je možné podpořit jakoukoliv částkou, celý proces darování je přitom velmi jednoduchý – vyžaduje jen několik kliknutí. Každý registrovaný dárce navíc automaticky získá potvrzení o daru pro daňové účely. Provoz dárcovského portálu darujspravne.cz je pro zúčastněné organizace zcela zdarma, takže 100 % získaných prostředků bude použito na konkrétní projekt pomoci. 

kozy

Reklama