„Na Ukrajině jsem měla celou rodinu z matčiny strany. Babičku, její sestry, tety, strýce, sestřenice i bratrance. Ti, kteří se nějakým způsobem mohli dostat do Česka nebo do Polska, utekli, ale mnoho příbuzných i známých na Ukrajině zůstalo. Hlavně ti, kteří mají v rodině někoho se zdravotním postižením. Transport takových lidí je obtížný,“ popisuje Tatiana.

uk.jpg
Foto: Shutterstock

Tatiana s maminkou nejprve poskytovaly pomocnou ruku svým příbuzným, ale postupně se na ně začali obracet i známí a známí známých. Ženy jim tedy začaly shánět bydlení, pomáhat vyřizovat papíry a úřady, řešit jídlo apod. Zkrátka vše, co bylo potřeba.

„Jako první se k nám dostaly moje dvě tety, které přijely s pěti dětmi. Jejich muže na hranici s Polskem otočili s tím, že musí bránit svoji zemi. Tety tedy zůstaly i s dětmi v jednu ráno na hranici a musely ji přejít pěšky. Nejmladším dvěma dětem je kolem dvou let. Dostat se přes hranici jim trvalo osm hodin a následně se musely přemístit do nejbližšího města. V té době ještě moc nefungovali dobrovolníci, kteří by je někam odvezli, ale nakonec narazily na člověka, který je dostal do Varšavy. Tam nasedly na vlak a dojely do Prahy,“ líčí Tatiana.

Ta za pomoci dalších lidí zajistila ubytování devíti rodinám s celkem šestnácti dětmi. Co se týče aklimatizace, mladší děti podle ní změnu prostředí snášejí nejsnáze. Starší se začínají ptát, co se přesně děje a proč s nimi není tatínek. Nejhůře situaci zvládají dospělé ženy, které čekají na každou zprávu od svých manželů.

„Všichni doufají, že se budou moci na Ukrajinu vrátit, ale v tuto chvíli nevědí, jestli se budou mít kam vrátit. Snažíme se jim pomoci se začleněním do společnosti, ale většina žen má děti ve věku dva až tři roky, takže hledání práce pro ně teď není úplně aktuální. Ale v těchto případech se jim snažíme vymyslet alespoň nějaké nárazové výpomoci, aby měly alespoň nějaké příjmy,“ tvrdí Tatiana s tím, že momentálně jí z Ukrajiny cestují další dvě rodiny.

Celá situace ji velmi mrzí a považuje ji za zlý sen. „Bylo pro mě nepředstavitelné, že může mezi Ruskem a Ukrajinou vypuknout válka, kvůli které lidé přicházejí o své blízké, o střechy nad hlavou a jsou nucení utíkat do neznáma,“ uzavírá.

Zdroje: autorský rozhovor s Tatianou

Čtěte také: