Celosvětově spotřeba cigaret každoročně vzrůstá, tento růst však jde většinou na vrub obyvatelům rozvojových a méně vyspělých zemí. V bohatých státech Evropy kuřáků naopak ubývá, v celé Evropské unii se v posledních čtyřech letech snížil počet kuřáků o tři procenta.
Domácí situace
Z hlediska počtu kuřáků se Česká republika řadí k těm o něco "vyspělejším" zemím Evropy. Zatímco v nejzakouřenějším Řecku bere cigaretu do úst 42 % populace a v Bulharsku nebo Maďarsku necelých 40 %, v Česku to je přibližně 26 %. Toto číslo nás řadí mírně pod celoevropský průměr (29 %), úrovně skandinávských zemí (Švédsko - 16 %, Finsko - 21 %) však ještě zdaleka nedosahujeme.
Pohled do domácích statistik
Opusťme teď statistiky Evropské komise a podívejme se podrobněji na domácí situaci. Přestože podle evropských statistik si ve vztahu ke kouření stojíme celkem dobře, ve skutečnosti lze najít i jiná, méně oficiální čísla. Pokud se totiž do počtu kuřáků započítají i kuřáci mladší osmnácti let (kteří legálně kouřit nesmí), dostaneme se k mnohem méně optimistickému číslu 36 %.
Kouření u dětí je stále populární
V České republice v současné době pravidelně kouří zhruba čtvrt milionu mladých lidí do osmnácti let. Průměrný věk, ve kterém děti vykouří svou první cigaretu, se pohybuje okolo deseti let a devadesát procent kuřáků se stává závislými ještě před dosažením plnoletosti. Jak bývá často zdůrazňováno, počet dívek kuřaček již dnes převažuje nad mladými kuřáky opačného pohlaví. Přestože děti běžně začínají kouřit se svými vrstevníky, první příklad dostávají v rodině. Pokud oba rodiče dítěte kouří, je pravděpodobnost, že se samo stane kuřákem, čtyřikrát vyšší než u dětí nekuřáků.
Odvykací statistiky
Naprostá většina těch, kteří si ještě v mládí vytvoří nikotinovou závislost, se bude později pracně snažit o odvykání. Šance na úspěch jsou poměrně značné, je ale třeba vědět, jak na to. Podle statistických údajů se velká většina lidí pokouší odvykat sama, bez pomoci léků a odborníků. U těchto pokušitelů „silné vůle" je úspěšnost v odvykání přibližně tříprocentní. Pokud kuřák zavítá do lékárny a začne odvykat s pomocí přípravků náhradní nikotinové terapie, vzrůstají jeho statistické šance na 10 %. Jestliže však navštíví odbornou poradnu nebo vyškoleného zdravotníka a bude odvykat ve spolupráci s ním a s pomocí předepsaných léků, je jeho naděje na úspěšné odvykání vyšší než 40 %
Zdroj: www.odvykani-koureni.cz
Nový komentář
Komentáře
Altamora — #11 u nás měří dvacítku v obytných zónách s tááákle velkou cedulí a vždycky na to musí být aspoň 3 chlapíci, to asi kvůli té trojnožce na které jim stojí ten radar (teda doufám, že je to trojnožka)
Altamora — #11 ...a při nočních službách spí v autě. Potvrzeno městským policistou.
I vy holky ošklivý, nedemokratický. Kuřákům byste bránily v jejich lásce. Vždyť jsou pro státní kasu prospěšnější než nekuřáci. Platí velkou spotřební daň, brzy umřou, takže nezatěžují sociální systém, jsou družní a vzájemně si pomáhají. Ale bez legrace - zakázat to nejde, to by dopadlo ještě hůř a navíc by to s puncem zakázaného ovoce chutnalo ještě víc. Rodič s cígem v hubě asi těžko svému potomku věrohodně vysvětlí, že kouřit je pitomost. Jen bych asi omezila sociální dávky kuřákům a těm, kteří sponzorují kouření svých dětí. Pokuty nic neřeší, protože u nás nikdo nemá odvahu pokutovat ty, kteří se dopouštějí přestupků. Potkali jste někdy policajta, který pokutoval někoho, kdo kouřil na zastávce MHD? Prostě šli kolem a tvářili se, že nic nevidí. Docela nechápu, k čemu městští policajti jsou - o toulavého psa se nepostarají, přestupky nepokutují, neuklizený svinčík taky ne, neoprávněné zábory chodníků taky neřeší. Jen si tak chodí a koukají.
kurnik,já v letech těch mladistvých kuřáků neměla ani na Bravíčko jednou za 14 dní a oni mají 70 kč na krabku na dva dny? kde to jsme safra?
nezávidím jim,to ne,mrzí mne,že my ostatní budeme platit jejich léčbu - zbytečnou! ať si s každou koupenou krabkou odloží adekvátní sumu na léčení prohulených plic,nejen svých,ale i pasivních kuřáků okolo.
chápu,že stát na nich slušně vydělá,proto si jich vlastně váží a my bychom se na daních nedoplatili,ale je to napováženou!
esterlangrova — #5 Ano, alkohol a cigaret lidstvu netřeba. Jen to má malinkatý háček....stát na tom hodně vydělává, pracovala jsem 3 roky v tabákové firmě, nejmenovat, tedy, takové peníze jsem nikdy neměla a mít nebudu a to je skoro 20 let.
P.s.: ve firmě byl přísný zákaz kouření!!!
Dante Alighieri — #7 Zrovna jsem to chtěla napsat, předběhla jsi mne. A vůbec, kde na to ti hajzlíci berou?
Tak k tomu asi tak - profackovala bych ty hulící parchanty, až by jim cigáro vypadlo z huby a nestačili se divit. Hajzlové malí!
Jojo, zrona v sobotu jsem čekala na zastávec MHD a dva tak třináctiletí kluci tam vykuřovali a jejich slovník byl úměrný k tomu, co vypouštěli z úst
Já bych cigaret a alkohol zdražila několikanásobně - krabičku cigaret tak za 500,- Kč a láhev kořalky za 1000,-Kč a spousta lidí by si to prostě nemohla dovolit.
já osobně bych je také přestala vyrábět to ovšem jaksi asi nepůjde, takže opravdu velké zdražení, zákaz kouření na veřejných místech a obrovské pokuty za porušování - aspoň pro začátek.A ještě bych dala kuřákům oranžové vestičky a vyhnala je uklízet na zastávky odhozené nedopalky
lidicka — #3 vždyť ono to zdražování probíhá po tak malých částkách, že to nikoho neodradí
Jak je vidět, ani zdražení není pro nezletilé problém - na cígy mají vždycky
kouření je ohavná a smrdutá závislost a kuřáci jsou většinou bezohlední sobci,hlavně ti,kteří kouří v místnosti s malým dítětem
Vidím jen jediné řešení....přestat ty zas*ané cigarety vyrábět