V plzeňské zoo mohou ode dneška návštěvníci v nově otevřené expozici obdivovat život v jednotlivých pásmech typické české řeky od jejího pramene až k ústí.

Česká řeka, jak se zmíněná expozice jmenuje, potěší v první řadě všechny rybáře. Uvidí ryby tak, jak je neznají, a přitom mohou pozorovat, jak se pod vodou chovají. Vzorem byla nedaleká řeka Úhlava, jen voda je o poznání čistější.

Mluvčí Zoo Plzeň Martin Vobruba informoval, že voda pro celou expozici pochází z podzemního zdroje zoologické zahrady, přičemž všechna pásma mají vlastní recyklaci. Český rybářský svaz zajistil živé ryby. Jednak ty, které se do českých řek běžně vysazují, ale navíc sem ze Šumavy doputovaly i vzácné chráněné druhy.

Česká řeka je u nás průkopnický čin. Složitá byla nejen její výstavba, ale náročný bude i provoz – ryby jsou totiž velmi choulostivé.

Všichni se budou za provozu učit, ředitel zoologické zahrady Jiří Trávníček dokonce hovoří o výzvě. Ryby jsou tu vidět z nadhledu i podhledu a podívat se jim můžete přímo do očí.

Podle zaměstnanců plzeňské zoo je to nejnáročnější projekt v celé historii zahrady. Stavba České řeky stála deset a půl milionu korun.

Reklama