Na slevy jsme si už zvykli a také je vyžadujeme. Není proto divu, že se obchodníci přizpůsobili a nabízejí nám je takřka celoročně. Jenže jak zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI), ne všechny slevy jsou tak výhodné, jak se tváří.

50

V prvním čtvrtletí letošního roku zkontrolovala 1505 obchodníků nabízejících v různém rozsahu slevy a akční ceny. V téměř 40 procentech provozoven odhalila porušení právních předpisů, za což udělila pokuty přes 3,5 milionu korun.

„Nespokojení spotřebitelé se často obracejí na inspektoráty s podněty, které inspektoři ČOI při následných kontrolách ve velké míře využívají. Nejčastěji se jedná o stížnosti na různé krátkodobé, zejména letákové akce, kde lze kontrolou jen málokdy nesprávné účtování akčního zboží prokázat,“ říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI s tím, že často je předmětem podání stížnost, jejíž šetření následně prokáže, že si spotřebitel nepřečetl dobře podmínky slevové akce. Ty při nákupu nesplnil a nezískal tedy na avizovanou slevu nárok.

I tak ale inspektoři při kontrolách prodeje zlevněného zboží nebo služeb stále zjišťují celou řadu nedostatků. „K nejčastějším z nich patří neseznámení spotřebitele s cenou,“ upřesnil výsledky kontrolní akce Mojmír Bezecný.

Nejvíce hříšníků odhalily kontroly v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Reklama