Před dvaceti lety se Iva Kubelková (38) stala vicemiss České republiky. I když tehdy prohrála o titul nejkrásnější dívky republiky s Petrou Minářovou, na úspěších jí to neubralo. Zůstala nám na očích nejen jako modelka, ale i coby herečka a moderátorka. Nyní se krom jiného věnuje také přípravě deseti nejkrásnějších dívek Česka na finálový večer Česká Miss 2016. Co o letošních finalistkách soudí a jak vzpomíná na své soustředění před lety v zahraničí?

Ivo, právě sedíme v Thajsku u bazénu, kde se fotografuje deset nejkrásnějších dívek Česka. Ty jsi byla na jejich místě před dvaceti lety. Kde?

Tehdy jsme byli na soustředění v Egyptě. Já měla úplně minimální zkušenosti s modelingem, takže jsem byla jedna z těch méně zkušených finalistek. Je to ale už tak strašně dávno, že se mi konkrétní vzpomínky loví občas velmi těžko. Když si ale tak nějak zlehka vzpomenu, bylo to krásný. Rozhodně ve mně nezůstal pocit, že by tam někdo proti sobě vysloveně šel. Naopak jsem měla dojem, že si tak nějak navzájem držíme palce. Měly jsme stejnou startovní čáru. A já věřím, že věci jsou nakonec tak, jak mají být. Vše má nějaký význam. A tak s tím nebojuji a beru je tak, jak přicházejí.

iva1

Vybavuješ si ještě pocity, jaké jsi před finále Miss měla? Byla jsi nervózní?

Určitě! Je tam nervozita, stres z toho, aby člověk neudělal něco špatně. Proto se neustále tak trochu hlídá. Až se kolikrát dostane do takové nepřirozené polohy. Je to dané tím, že mu o něco jde.

Je vůbec nějaký rozdíl mezi finalistkami tehdy a dnes?

Rozhodně. Atmosféra doby byla před dvaceti lety úplně jiná. To je asi ten největší rozdíl, a proto se také těžko srovnává, jaké byly dívky tehdy a teď. Mám pocit, že tenkrát bylo všechno úplně jinak. Co se týká atmosféry, sociální, politické i mediální situace… Tehdy nebyly běžné mobilní telefony a internet a sociální sítě už vůbec ne. Příprava na Miss i samotné finále tehdy probíhalo v úplně jiném duchu. Člověk sám neměl šanci podílet se na způsobu, jak se prezentuje. Byl závislí jen na tom, co o něm kdo píše. Na druhou stranu, informace, kterých nebylo tolik, byly více ceněné. Neznamená to ale, že by to byla pro dnešní finalistky jen výhoda. Zároveň jsou totiž dnes vystaveny většímu stresu. Dívky se mohou prostřednictvím internetu samy prezentovat, ale lidé se k tomu mohou také vyjadřovat. K čemukoli a kdekoli. A dokážou být k dívkám velmi krutí.

iva2

Zdroj foto: Lukáš Navara

Máš mezi letošními finalistkami nějakou favoritku?

Neřekla bych, že mám favoritku. Ale holky jsem během soustředění mnohem lépe poznala. V různých situacích a z různých pohledů. A musím říct, že se mi průběžně pocity z každé z nich měnily. Pozoruji je, jak vystupují. Ale nejen vůči mně, tak nějak celkově. Z toho člověk hodně pozná.

kubelkova

Jaká by vlastně měla být Česká Miss? O výšce už to rozhodně není…

Výškový limit se už dávno zrušil, protože Česká Miss nemusí být modelka. Ani na světových soutěžích krásy výška vůbec nehraje roli. Je to spíše o reprezentaci české krásy a osobitosti každé z finalistek. I když nějaké předpoklady, co se vzhledu i chování týče, by tedy mít měly, proto rozhoduje o postupu deseti finalistek třicetičlenná porota. A finále je od toho, aby ze soutěže vzešla trojice dívek, které dokáží reprezentovat nejen sebe, ale hlavně to co mají. Ať už Českou republiku ve světě, nebo nějaké společnosti, které se s ní případně spojí. Měla by dávat tak trochu příklad ostatním.

Čtěte také:

Reklama