Politika jako loutkové představení? Proč ne!


Kolegyně Markéta Breníková minulý týden psala o hře Běsi v Divadle v Dlouhé. Další „běsi“ přijdou tento týden. Iva Voldánková napsala loutkovou tragikomedii pod názvem „Standa má problém“. Původně hra pojednávala jen o životě Standy a Šárky Grossových a jejich „růžovém“ životě. O jeho kruté zakončení se postarala aféra se strýcem Vikem.

Jenže pak vystoupala hvězda pana Paroubka a autorka nelenila a napsala druhé jednání – „Paroubek je kamarath“. V něm se nám ukážou  i Miloš Zeman a Vladimír Špidla. Vládní dámy zastoupí exministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Nebyl opomenut  ani český Copperfield Radovan Krejčíř. Tím seznam nekončí, vystoupí postupně ještě dalších 20 postav. Podle informací, které autorka poskytla MFDnes 6. 1. 2006 „představení nic a nikoho neironizuje záměrně. Jen podává svět tak, jak ho vidí politici“…Je to tragikomedie. Divák se zasměje, ale zase tak velká sranda to není.“


Zajímavé na hře je, že se jedná o čtené loutkové představení se zpěvy ve stylu South Park. Režie se ujal Karel Král (šéfredaktor časpisu Svět a divadlo), který uvedl, že „loutky se k politice vyloženě hodí“. Premiéra se koná tento týden 12. 1., kdy zároveň proběhne křest knihy „Standa má problém a další hry pro malé SADisty“ (odvozeno od názvu výše zmíněného časopisu).

Pokud toto představení nestihnete, můžete začít shánět lístky na činoherní ztvárnění v Rokoku. 4. února se zhostí trojrole Zemana, Špidly a Paroubka herec Bohumil Klepl.

A název? Symbolický : Má vlast aneb Politika jako South Park“.

Kdo je Iva Voldánková? Bývalá členka Dětského studia Divadla Na Provázku v Brně. Později využila nabídky Arnošta Goldflama a vstoupila jako herečka v r. 1984 do Hanáckého divadla (HaDivadla), kde se zároveň podílela na všech kolektivních scénářích. Od roku 1994 píše vlastní hry. Přede dvěma roky odešla z HaDivadla do Národního divadla v Praze, kde pracuje jako lektorka dramaturgie. Tři její hry se umístily v soutěži Cena Nadace Alfréda Radoka o nejlepší původní hru: Všichni svatí, trilogie Minach, Stísněni. Věřím, že tato úspěšná dramatička nezklame ani svým dalším dílem.


Zdroj: MFDnes

 

Reklama