Premiér Mirek Topolánek včera oznámil, že během státních svátků bude znít melodie hymny jinak, než jsme zvyklí. Nová podoba hymny je podle něj důstojnější a lépe vyjadřuje spojení současnosti s minulostí. Milovníci tradice se však převratných změn bát nemusí. Novou hymnu, kterou poprvé představí v neděli, nahrál sbor Národního divadla pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. Kromě toho vznikla i verze pro orchestr, mužské a ženské sólo.

 

Zato výstřední český skladatel Varhan Orchestrovič Bauer „vylepšil“ hymnu už před několika týdny a nenechal na ní nit suchou. Jaké to je sahat na symbol české státnosti, a proč to známý umělec udělal? Čtěte náš krátký rozhovor…

 

Jak vznikl nápad předělat hymnu? 

Klasická česká hymna je trošku smutná a uplakaná. Když ji František Škroup psal, umírala mu žena. Moje nová aranž hymny by měla Čechům dodat energii, sílu a optimismus a ukázat, že i malá země jako je Česká republika může mít velký význam. Její nová verze má rovněž připomenout 90. výročí vzniku samostatného Československa (tedy i s její slovenskou částí).

Jakým způsobem jste ji upravil? 

Kromě malé úpravy textu jsem do ní zakomponoval i citace světově proslulých motivů od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, takže vznikla ultračeská hymna plná toho hudebně nejčeštějšího, co si jen lze představit.

Varhan se právě zasnoubil, tady je společné foto s jeho nastávající Barborou. Zasnoubení posvětil herec a sexuální symbol 60. let Omar Shariff.

Změnil jste i text, jak tedy zní?

Varhan Orchestrovič Bauer (* 21. ledna 1969, Praha) je český hudebník, hudební skladatel, aranžér a dirigent. Věnuje se komponování filmové a scénické hudby, do povědomí české veřejnosti se vepsal například svojí prací na filmu Goyovy přízraky amerického režiséra českého původu pana Miloše Formana, kterou nahrál ve studiu Abbey Road, kde dirigoval London Symphony Orchestra. Dirigoval také Olomouckou filharmonii na turné české operní divy Evy Urbanové a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu premiéroval svoji symfonickou větu Trebbia 007. Kromě toho se nevyhýbá ani komponování reklamní, propagační a jiné drobné hudby utilitární povahy. Svoji vlastní tvorbu často hraje i nahrává s orchestrem, který založil pod jménem Okamžitý filmový orchestr.
Zdroj: wiki

Je na čase, aby český národ věděl, kde je jeho domov. Takže jsem první dvouverší „Kde domov můj, kde domov můj" změnil na Kde domov můj, zde domov můj".

Jak lidé reagují na to, že jste se rozhodl předělat něco tak „posvátného”, jako je národní hymna? 

Někteří mě chválí, jiní zatracují – jak už to u takových projektů bývá. Ale myslím, že mám podporu těch moudrých, takže to nakonec dobře dopadne...

Myslíte si, že jste patriot?

Jsem patriot, ale bylo by dobré to nějak kodifikovat, hodně lidí v téhle zemi si plete patriotismus s fašismem a regionálním šovinismem....

Rád se výstředně oblékáte, chodíte tak i v běžném životě?

Jasně, je to další způsob, jak vyjádřit svůj názor, někdy je to jako břitva – hned vám to rozdělí lidi na dva tábory – a pak se v tom můžete lépe orientovat – teda když to ustojíte, že nezapadáte.

Jaký nejšílenější kus oblečení máte?   

Čemu říkáte šílený? V rámci barev nebo střihu, nebo vzhledem k situaci? Mám hodně takových věcí, ale poslední dobou se mi už daří, aby měly určitou noblesu, šije pro mě totiž Marie Copps, a ta má velký cit pro noblesu.

Plánujete v blízké době ještě nějaký podobně odvážný projekt?

Ano, rád bych spojil filharmoniky s beatboxery – to je od sebe na míle daleko, ale hudba podle mě nezná hranic...

Poslechněte si Bauerovu hymnu

 

Co na to říkáte? Líbí se vám? Nebo podobné pokusy naopak odsuzujete?

Reklama