Mučení, surové týrání a vraždy, to byla realita 16. století na poklidně vyhlížející tvrzi Pičín. Zdejší šlechtična měla na svědomí životy čtrnácti mladých dívek a pro svého soudce si sáhla až ze samotného pekla.

Kateřina BechyňováO životě a krutých choutkách Alžběty Báthory, uherské hraběnky, která se údajně koupala v krvi mladých dívek, bylo napsáno mnoho knih a natočeno několik filmů. Málokdo však tuší, že na tvrzi Pičín poblíž Příbrami se udály zločiny neméně drastické a krvelačné. A opět za nimi stojí žena, tentokrát manželka rytíře Jana Bechyně, Kateřina Bechyňová z Lažan (za svobodna Pešíková z Komárova).

Znásilnění?
Důvody vysvětlující, proč se mladá žena chovala ke svým poddaným tak krutě, se různí. Jedna teorie praví, že byla v útlém věku surově znásilněna bohatým šlechticem, který díky svému vysokému postavení u dvora ušel trestu. Jiní zase tvrdí, že za vše může nešťastné manželství z povinnosti, do něhož byla otcem dotlačena. Podle MUDr. Ondřeje Trojana (psychiatra a sexuologa) však mohla jednoduše trpět sadistickou deviací, která se zásluhou její pozice mohla plně rozvinout.

Kruté vraždy
Díky několika historickým dokumentům, zejména dobovým soudním spisům, se nám dochovala řada popisů Kateřinina bestiálního řádění. Jistě tak víme, že řezala svým obětem maso z těla, stahovala je z kůže, polévala vroucím tukem, bičovala a tloukla, dřela do krve železným kartáčem a do vzniklých ran sypala sůl. Své činy se nesnažila nijak zahladit, ale jen těžko říct, zda kvůli své nepříčetnosti, nebo absolutní sebejistotě. Jednu mrtvou děvečku údajně jen tak prohodila záchodovým otvorem přímo na smetiště v hradním příkopu!

Kateřina Bechyňová

Důvěřivý manžel
Zda rytíř z Bechně skutečně své ženě bezmezně důvěřoval a do poslední chvíle obhajoval její nevinu z čisté lásky, nebo se spíše obával skandálu a ohrožení své funkce - byl samotným císařem jmenován purkrabím na Karlštejně - to se dnes již nedozvíme. Snad i pro svůj nový náročný úřad o hrůzných činech své manželky doma v Pičíně nic nevěděl. Ať tak či tak, rozhodl se svou verzi pravdy obhájit před soudem, když Václav Hájek z Libočan, slavný kronikář a rytířův odpůrce, obvinil Kateřinu z několika vražd.

Kateřina Bechyňová

Odsouzení a smrt
I když se Jan z Bechyně nesmírně snažil a uplácel na všechny strany, jen aby všechna svědectví dokázala Kateřininu nevinu, nakonec vše prasklo a urozená paní Bechyňová z Lažan se pod tíhou argumentů doznala ke čtrnácti spáchaným vraždám. Nic nepomohly manželovy přímluvy, nic nezměnily nabízené peníze, soudce Vojtěch z Pernštejna stejně poslal mladou ženu na smrt. Kvůli hrozícím nepokojům však nebyla odsouzena ke stětí mečem, jak bylo tenkrát obvyklé, ale ke smrti vyhladověním v temné kobce věže Mikulka na Pražském hradě.

Kateřina Bechyňová

Pletky s ďáblem
Domněnky, že to není samo sebou, aby ta krásná mladá žena byla tolik zlá, se rodily v hlavách poddaných už za Kateřinina života. Když ovšem dva dny po smrti odsouzené skonal náhle a bez zjevné příčiny i Vojtěch z Pernštejna, všichni měli rázem jasno. Šlechtična se spolčila s ďáblem a pro svého sudího si dosáhla až ze samotného pekla!

Kateřina Bechyňová

Žádná pověst a mlčící kroniky
Největší záhadou však dodnes zůstává, jak se podařilo všechny ženiny krvelačné skutky tak dlouho tajit. Nejen, že se nedochoval žádný Kateřinin portrét, ale také o ní nevypráví jediná pověst a dokonce chybí i záznam v kronice žalobce Václava Hájka z Libočan. Ani současný starosta obce Pičín, pan Josef Mezera, mi o ní nedokázal nic říct: „Z bývalé tvrze je dneska sýpka,“ krčí nad záhadou rameny. Kronika obce o vražedné šlechtičně také mlčí. Jedinými anály tedy zůstávají soudní spisy uložené v archivech. Stála za utajením sadistických činů snaha rytíře z Bechyně ochránit čest rodu, nebo snad intriky samotného pekla? Kdo ví...


Chtěli jsme pro vás připravit i komentář režiséra Milana Růžičky, který pro Českou televizi do pořadu Bílá místa natáčel dokument o vražedkyni Kateřině Bechyňové z Lažan. Pan režisér, tvůrce známých českých filmů jako Trhala fialky dynamitem či Hotýlek v srdci Evropy, který se podílel i na natáčení seriálu Ulice, však v pátek 4. března 2011 po krátké nemoci zemřel. Nabídneme vám proto alespoň záznam příslušného dílu dokumentárního seriálu, který můžete shlédnout zde: Bílá místa III.: Česká Čachtická paní?

Zdroje:

  • RŮŽIČKA, Milan. Bílá místa v dějinách. Praha: Česká televize, 2011.
  • LEV, František. Krvavý Karlštejn. Praha: SinCon, 2005.
  • LEITNEROVÁ, Jiřina. Krutá Kateřina na Karlštejně rafinovaně mučila své poddané, některé zabila a jejich mrtvoly vyhodila otvorem v záchodu. Berounský deník. 23.2.1998, 45, s. 12.
  • KOŠŤÁLOVÁ, Michaela. Soud krvavé paní karlštejnské. Koktejl. 2009, 4, s. 77-80.
  • www.picin.cz
Reklama