Díky výsledkům, které slouží také k predikci vývoje cen do dalších období, lze zjistit, jaké skupiny obyvatel mají vybrané produkty levnější nebo naopak nejdražší. Index24 totiž porovnává ceny produktů určených pro různé typy běžných domácností v Česku. Na výdajích čtyř modelových domácností lze jednoduše ukázat, kolik běžně za energie nebo pojištění utrácí a kolik by za ně reálně mohly ušetřit. Díky projektu Index24 se dozvíte, zda neutrácíte více, než je nutné, nebo kdy je vhodný čas pro sjednání vámi vybraného pojištění.

Již šestým rokem sbírá Index24 data o cenách širokého spektra produktů, které pokrývají oblast automobilového pojištění, cestovního pojištění, energií i čistě finančních produktů jako jsou spotřebitelské úvěry a 5b05442ab3f2eobrazek.pnghypotéky. „Data z Index24 jsou unikátní zejména v tom, že dokáží porovnávat ceny finančních produktů v čase. Na základě těchto údajů proto získáváme objektivní přehled o vývoji cen, který pomáhá spotřebitelům určit, kdy je nejvhodnější čas pro jejich nákup nebo pro sjednávání nových smluv,“ říká Zbyněk Laisek, zakladatel společnosti Porovnej24.cz, která stojí za projektem Index24. „Již při sjednávání smluv mohou lidé vědět, zda se vyplatí cenu fixovat prostřednictvím dlouhodobějších smluv nebo radši sjednávat kontrakt na kratší dobu. U mnoha produktů se totiž cenový vývoj cyklicky opakuje a je tudíž možné odhadovat, jak se budou ceny vyvíjet do budoucna,“ doplňuje Laisek. Indexem zkoumané hodnoty jsou kvartálně vyhodnocovány a přinášejí tak aktuální informace o vývoji trhu s pojištěním, energiemi a úvěry.

Data z Index24 jsou postavena na srovnávání pohybu cen pro čtyři modelové domácnosti – rodinu s dětmi, single domácnost, mladý pár a pár v důchodovém věku. Každé z těchto domácností byly přiděleny určité modelové vlastnosti, jakými jsou např. věk, místo a velikost bydliště, výše spotřeby energií, automobil, výše hypotéky apod.

Reálné výdaje vs. možné úspory domácností

Samotný Index24 sleduje dvě hlavní veličiny, díky kterým může jednotlivé ceny produktů srovnávat a zkoumat. Jsou jimi index útraty a index úspory. Zatímco index útraty ukazuje průměr cen, které lidé běžně za finanční produkty a energie utrácí, index úspory ukazuje, kolik mohou lidé ve výsledku na finančních produktech a energiích ušetřit. Co tedy ze sledovaných dat vyplývá?
 
Nejzajímavější data vyplývají ze sledování vývoje cen hypoték. Přesto, že mnozí experti varují před velmi rychlým růstem cen hypoték, není prozatím strach z jejich dosavadního růstu na místě. Hypotéky jsou v tuto chvíli dokonce o 0,7 % levnější, než tomu bylo před pěti lety v roce 2013. „Běžný občan by mohl získat dojem, že jsou nyní hypotéky neúměrné drahé a s jejich sjednáním se vyplatí počkat. Opak je ale pravdou. Ceny hypoték byly na historickém minimu na konci roku 2016 a nyní se jejich cenová hladina vrací na dříve běžnou úroveň,“ vysvětluje Zbyněk Laisek. Pokud by v současné době neexistoval problém s předraženými cenami nemovitostí, sjednání hypotečního úvěru by tak stále vycházelo cenově velmi přijatelně.

U hypoték se očekává mírný růst i do budoucna, proto se nyní vyplatí ceny hypoték fixovat na co nejdelší dobu. Některé velké banky na trhu nabízí fixaci až na 15 let. Banky navíc postupně upouštějí od řady poplatků jako je poplatek za sjednání hypotéky nebo za odhad ceny nemovitostí. Hon za co nejnižším úrokem způsobil téměř „sjednocené“ ceny napříč bankovními domy, avšak k dalším slevám se může klient dostat přes hypoteční specialisty. Úroky začaly stoupat a postupně se dostávají k hodnotám z roku 2014. Graf indexu útrat ukazuje, kolik za hypotéku měsíčně zaplatí naše modelové domácnosti. Druhý graf ukazuje možné měsíční úspory modelových domácností při sjednání hypotéky za stejných podmínek u levnějších poskytovatelů na trhu.
5b0544463cb45obrazek.png

O společnosti Porovnej24.cz
Index24 je provozován společností Porovnej24.cz, která se zaměřuje na srovnávání finančních produktů přes internet. Porovnej24.cz je největším a nejnavštěvovanějším finančním porovnávačem, který operuje s nabídkou produktů více než 80 firem. Zároveň je i předním poskytovatelem unikátního softwaru pro finančně poradenské společnosti. Cílem firmy je zjednodušení finančního rozhodování a optimalizace finančních výdajů občanů.
Index24 je unikátním projektem svého druhu, který sleduje vývoj finančních produktů již od roku 2013. Výsledky slouží k predikci vývoje cen do dalšího období a pomáhá určit, kdy je správný moment pro sjednání vybraných pojištění a nákupu energií. Index24 je postaven na srovnávání cen produktů pro čtyři modelové domácnosti – rodiny s dětmi, single domácnost, mladý pár nebo seniory.
5b0549b17d297obrazek.png

Reklama