Tři čtvrtiny Čechů za letošní dovolené plánují utratit méně peněz než v minulých letech. Více než polovina z nich plánuje dovolenou do deseti tisíc korun na osobu a pouhých 11 procent si dopřeje dovolenou za více než 20 tisíc korun, vyplývá z průzkumu agentury Factum Invenio zveřejněném ve středu.

„Na letošní dovolenou plánuje jet stejné procento lidí jako v minulém roce, přestože je ekonomická krize,“ uvedl manažer výzkumu Tomáš Motl a doplnil, že podíl těch, kteří plánují dovolenou v zahraničí, se oproti minulému roku téměř nezměnil.

Z dat průzkumu vyplývá, že každoročně na dovolenou vycestuje do zahraničí více než polovina Čechů. Ve srovnání s minulými roky plánuje 52 procent Čechů strávit dovolenou na území České republiky a 56 procent v zahraničí. „To znamená, že někteří plánují jak dovolenou v tuzemsku, tak v zahraničí,“ doplnil Motl.

Během léta téměř dvě třetiny Čechů plánují dovolenou na „vlastní pěst“, služeb cestovních kanceláří využije pouze 39 procent z nich, což je o pět procent méně než v loňském roce.

Čas před i po dovolené je pro polovinu lidí strašákem pro jejich peněženky, a proto se téměř tři čtvrtiny z nich snaží ušetřit již na samotných nákladech na ni. Téměř 26 procent Čechů šetří hlavně během svého odpočinku a 18 procent dokonce využije i levnějšího ubytování.

Češi podle průzkum hledají i další způsoby, jak v době krize ušetřit své peníze. Jako příklad uvádějí dovolenou mimo sezonu, kterou upřednostňuje 17 procent z nich, nebo využití last minute, kterou využije podle výzkumu 15 procent lidí.

Průzkumu se zúčastnilo více než tisíc dotázaných starších 15 let v první polovině června. Jeho cílem bylo navázání na šetření z roku 2006, který mapoval plány Čechů na dovolené a zjišťoval, jak Češi využívají cestovních kanceláří, kolik dají za dovolenou nebo kolik zaplatí za dovolené.

Reklama