Čeští pacienti loni spotřebovali léky v rekordní hodnotě 72,6 miliardy korun, oproti roku 2007 tak za medicínu zaplatili o 8 % víc. Snížilo se však množství spotřebovaných léků.

Češi se tak učí užívat kvalitnější, a tím pádem i dražší přípravky, zato však v menším objemu. Informoval o tom dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv s tím, že ke změně spotřebitelského chování přispělo zavedení regulačních poplatků.

 

„Trend ve spotřebě vede k tomu, že se užívá méně léčivých přípravků a spotřeba jde do náročnější a kvalitnější léčby,“ vysvětlil šéf ústavu Matin Beneš. Nejvíc se přitom spotřebovalo léků na nemoci srdce a cév, nervového systému a trávicího traktu.

 

K posunu ve spotřebě směrem k dražším přípravkům přispěly podle Beneše regulační poplatky, které lidé platí od loňského ledna.

Zdravotní pojišťovny si mohou dovolit zaplatit vážně nemocným tu nejmodernější léčbu.


Loni se tak léčilo více pacientů s rakovinou, lékaři také častěji psali vážně nemocným silné léky na bolest, takzvaná opioidní analgetika, což dříve nebývalo tak běžné.

Čísla podle Beneše potvrzují, že čeští pacienti mají přístup k nejkvalitnější léčbě, která je v zemích EU dostupná.

 

Jedeme v pervitinu?

Ústav pro kontrolu léčiv hodnotil mimo jiné i spotřebu léku s pseudoefedrinem, látkou obsaženou v pervitinu. Užívají se na léčení chřipky a nachlazení a výrobci drog je zneužívají k výrobě pervitinu.

Podle ústavu od roku 2004 do loňska stoupla spotřeba těchto přípravků o 50 %. Podrobnější analýzy pak ukázaly, že nejvyšší prodej v rámci jednoho roku je v lednu a září.

 

Zejména zářijový nárůst je podle Beneše varující. V době mimo chřipku se totiž tyto přípravky zneužívají právě k výrobě pervitinu. Situaci by pomohlo řešit, kdyby léky s pseudoefedrinem byly jen na průkaz, a tím se zamezilo velkonákupům výrobců drog.